OUDERAVOND VAN DE JEUGD BEWEGING IN DE NOORD OUDERAVOND 1969 Scouting in de jaren '50 en '60 Nel Zuurbier- Van Langen "Hier zijn de welpen met hun groene trui en petjes De gidsen met hun blauwe jurken en baretjes en ook de zeeverkenners allen keurig netjes en de kabouters onze kleine benjamins Er zijn loodsen en kadetten onze toekomst voor de jeugd die ons zullen assisteren daarom zijn we heel verheugd" Dit lied, geschreven door Siem de Haan, klonk in de jaren '50 en '60 in café "De Hengstman" van de fam. Baars. Het was het openingslied van de jaarlijk se ouderavond van de plaatselijke scou ting, die toen functioneerde onder de noe mer "de jeugdbeweging". De jeugdbeweging bestond uit groepen kinderen vanaf ongeveer acht jaar. Bij de de meisjes begon je als kabouter, het uni form bestond uit een, in mijn ogen poep- bruine jurk, opgeleukt met een gele das en een bruin petje met gele strepen. De leidsters van de kabouters werden aange sproken met Rea en Radi. Na de kabouters werd je gepromoveerd tot gids, gekleed in licht en donkerblauw. De leidsters die hierbij hoorden hadden de titel Guido en Adjuto. De jongens startten als welp, met een groene trui als outfit, gecompleteerd met een groen petje en een mooie das. De leidsters waren Akela en Baloe. Na de welpen was er de gelegenheid om zeever kenner te worden. Ook die gingen uiter aard in blauw. Zij werden begeleid door een schipper, stuurmannen en loodsen. De schipper die hier heel lang aan het roer heeft gestaan was schipper Wim Borst. Al deze groepen kwamen wekelijks bij elkaar voor allerlei activiteiten, aangepast aan de leeftijd. In de zomer was het kamp het hoogtepunt en in de winter was de ouderavond de hoofdmoot. Deze avond had als doel de ouders te laten zien waar mee hun kinderen zoal bezig waren: Muziek, natuur, sportieve activiteiten en niet te vergeten een stuk geloofsopvoe ding. De binding met de parochiekerk was heel stevig, vandaar ook de grote rol van de, meestal jonge, kapelaan: de aal moezenier. Zijn taak was het contact tussen de kerk en jeugd te onderhouden en tevens was hij een multifunctionele stimulator en in spirator. Er werd tijdens de winterbijeenkomsten heel hard geoefend en dat leidde tot een eerste spannende avond: de generale re petitie!! De schipper had ook dan het roer in han- Jeugdbeweging Heerhugo waard Noord presenteert OP WOENSDAG 16 APRIL IN ZAAL BAARS JAjmvanfi_L9^_45_üUr^

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2008 | | pagina 31