de kleren in de wind konden wapperen! Wasdrogers bestonden er nog niet. Na de viersprong liep het pad nog door naar het westen. Daar woonden in een klein dubbel woonhuisje Dirk Jongkind aan de ene en Piet van Baar aan de ande re kant. Als je bij de familie Van Baar in huis was, hoorde je Dirk vaak door de muur heen luid praten, hoewel hij alleen woonde. Later begrepen we, dat hij zijn toneelrol uit het hoofd zat te leren. Hij kon goed acteren. Hij had o.a. de rol van Moenen, de duivel, in het middeleeuwse mirakelspel "Mariken van Nimwegen". Dat werd op 26 mei 1946 in de openlucht opgevoerd door toneelvereniging "De Huygenoten" op het voormalige S.V.W.- voetbalterrein aan de Sportlaan. Dat was bij gelegenheid van het zilveren priester jubileum van pastoor Th. Sprenger van de H. Dionysiusparochie te Heerhugo- waard-Zuid. Het gebied rondom de kerk werd later 't Centrum genoemd. Het pad liep nog verder naar het westen. De familie Kok had 8 kinderen en Stet 4. Kees Kok haalde huishuur op voor de ge meente en was voorloper bij de be grafenisvereniging "Sint Barbara". Ook was hij vrachtvaarder. Met de motor schuit haalde hij groente, b.v. kistjes met slabonen, op bij de tuinders en via de overhaal ging het dan naar de veiling. Het was even schrikken voor hem, toen hij op een dag naast zijn schuit een bun deltje kleren uit het kroos wilde pakken. Er bleek een kind aan vast te zitten! Gelukkig nog op tijd gered en buurvrouw blij natuurlijk want met zoveel sloten was het verdrinkingsgevaar groot. Vakantiereis Een jaar lang werd er uitgekeken naar dat ene uitje in de grote vakantie. Dan gingen ongeveer 20 kinderen "op reis" met de motorschuit. Met broodjes en drinken gingen ze aan boord. Niet "aan dek" zo als tegenwoordig, maar gewoon op aard appelkistjes in de open lucht. Voor de veiligheid gingen er ook enkele moeders mee, want er mocht natuurlijk geen kind letterlijk buiten de boot vallen! Met stuurman Kees Kok voer de boot door de poldersloten naar de ringvaart aan de Westdijk. Het gezelschap ging door de sluis naar het "Rijk van de dui zend eilanden" richting Camperduin. Het was een soort doolhof van sloten waar je wel de weg moest weten, maar het maak te de tocht wel spannend. Na een wandeling door de duinen werd er op het strand gespeeld en gepicknickt. Het was voor de hele buurt de mooiste dag van het jaar! Niek Schouten Pzn.(79) vertelde dat hij in een bepaald jaar niet met de schuit mee mocht van zijn moeder. Zij had een andere verrassing voor hem in petto. Dat was een splinternieuwe autoped op lucht banden! Daar had het gezin het hele jaar plezier van. Ze mochten om de beurt het hele kilpad op en neer steppen. Moeder Schouten had als praktische huis vrouw de autoped bij elkaar gespaard met Dirk Jongkind speelt de rol van Moenen, de dui vel, in het openlucht mirakelspel "Mariken van Nimwegen" in 1946 Kees Kok in zijn motor schuit met naast hem opa Hoogland, Op de wal Piet Kok, later mis sionaris in Uganda, Mill Hill

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2008 | | pagina 28