EEN OMREISJE Wandelen door de 3e Kil Een halve eeuw geleden doorsneed de lange Middenweg als enige de polder, maar door de vele nieuwe wegen is dat bijna niet meer te zien. De Middenweg was de belangrijkste weg waaraan de meeste woningen en bijna alle winkels waren gesitueerd. Tussen de Stationsweg en de spoorlijn naar Hoorn lagen vier onverharde weggetjes, de kilpaden. Annie Tamis haalt herinneringen op aan een wandeling over de derde kil. Rond 1950 waren er maar enkele zijstra ten. Bijzonder waren wel de 4 kilpaden in het centrum van de polder. Het waren on bestrate weggetjes. Ze werden altijd "de kil vangenoemd", meestal naar de familie die als eerste aan het pad woonde. Zo kenden we de Kil van slager Stam (la ter Rietbergen) (1), de Kil van bakker Rood (2), de Kil van Petrus Smit (3) en de Kil van Gert Brink (4). Alleen al in de derde Kil (naast Midden weg 277) woonden grote gezinnen met samen ruim zestig kinderen. Er was een diversiteit aan broodwinning. Grote gezinnen Op de hoek Middenweg/3e Kil woonde het grote gezin van Petrus Smit. Hij was de vader van pater Jan Smit, Kruisheer, die als missionaris werkte in Nieuw Guinea en daar late ver moord is. Naar hem is de pater Jan Smitschool aan de Van Veenweg genoemd. Moeder Smit bediende de winkel en vader bracht met zijn transportfiets de bood schappen naar de klanten. Daarnaast had hij ook altijd 4 koeien lo pen op het weiland achter zijn huis langs het kilpad. Met het vee en de winkel kon hij in het onderhoud voorzien van zijn gezin met 13 kinderen. Iets verderop in het pad was een soort kleine afsplitsing. Helemaal rechts woon de de familie Gert Jak-Schouten, de brandstoffenboer, met 8 kinderen. Hij be- BRANDSTOFFEN. zorgde met paard-en-wagen bij de klan ten eierkolen, briketten, turf, cokes en antraciet. Als er bij zijn opslagplaats door de leverancier een lading eierkolen ge stort was, gaf dat zoveel zwart gestuif, dat - volgens mevr. Rood-Groot - de bu ren hun schone wasgoed wel weer van de lijn konden halen omdat het allemaal op nieuw gewassen moest worden! Als er te veel zwarte resten van de brand stof bij zijn huis lagen, strooide hij dat uit over het pad, zodat de Kil er extra zwart bij lag. Bij dooiweer was het soms een drassige boel. Nel Out-Kok ging zondags met klompen aan door de prut tot aan de Middenweg. Ze zette haar klompen bij Petrus Smit on der de heg en ging netjes op schoenen naar de kerk. Op de terugweg wisselde zij weer van schoeisel en zo bleven haar schoenen "knap" voor het volgende kerk bezoek! Naast Gert Jak woonden Dirk en Jantje Rood-Jonker met 8 kinderen. Dirk werkte bij de polder en Jantje ging te "bakeren", d.w.z. vrouwen helpen die in het kraam bed lagen. Haar man overleed op 32-jari- ge leeftijd. Weduwen hadden in die tijd (1948) geen uitkering en moesten zelf de kost verdienen. Hun buurman was Jan Smit, de "petero- lieboer".Je kon daar aan huis je oliebus laten vullen met een trechter op de tuit. Hij ging ook de klanten langs en riep dan aan de deur "De juffrouw nog olie?"! Piet Schouten met 7 kinderen woonde op dezelfde hoogte en had een tuinderij met kool en aardappe len. Met de schuit ging hij kloetend via de overhaal naar de veiling in Broek op Langedijk. Hij gebruikte de kloet - een lange duwstok - om 't vaartuig vooruit te krijgen in de poldersloot. De huisvrouwen gebruikten diezelfde kloet wel eens om de zware waslijn om hoog te duwen en te ondersteunen, zodat Annie Tamis Ondergeleekende beveelI zich beleefd aan voor levering van alle soorten Concurreerend in prijs Heerhugowaard (Zuid). G. JAK.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2008 | | pagina 27