al grote gezinnen huisden vaak met z'n allen in één grote kamer en de slaapplaat sen werden door velen gedeeld. Ook bij dit aspect zijn de verschillen tussen vroe ger en nu levensgroot. Tegenwoordig claimt bijna ieder gezinslid minimaal een eigen kamer en is het zelfstandig wonen op jonge leeftijd bijna een must. Maar zijn de mensen van nu zoveel gelukki ger? In de vroegere tijd hadden de men sen inderdaad niet veel, maar vonden dat normaal en waren blij met kleine dingen. Volkstuin De schaarste onder de bevolking had tot gevolg dat in die jaren vele mensen mid dels hun tuin of volkstuin hun eigen aard appelen en groenten teelden. Dat bete kende uiteraard een welkome aanvulling op het huishoudelijke budget. Zo zag je door de hele polder diverse volkstuin complexen waar vlijtig getuinierd werd. In de zestiger jaren echter, ontstonden de eerste nieuwbouwwijken met als gevolg dat diverse volkstuinen moesten worden prijsgegeven. De rioleringsbuizen liggen al klaar om het terrein bouwklaar te ma ken. Dit volkstuinencomplex lag schuin achter timmerfabriek Kuiters aan de Middenweg en deze tuinen moesten plaatsmaken voor zwembad De Horst (al- weer gesloopt in 2007) en voor de huidi ge Marsmanstraat. Ontspanning De herinneringen aan vroeger hebben ook betrekking op de vrijetijdsbesteding. Veel liefhebberijen van toen vind je van daag de dag niet meer terug. Die zijn vrijwel verleden tijd. Het befaamde knik kerspel, we waren er uren zoet mee. En het polstokspringen over de slootjes in de polder. Het vliegeren met zelfgemaakte vliegers van soms wel twee meter groot, die je dan met drie man in bedwang moest houden, anders ging je de lucht in. Het vissen was ook zo'n favoriete sport voor de hele buurt. Met z'n allen naar de Oost- of Westdijk. En wat werd er een vis gevangen, vooral paling. En op zonnige dagen gingen we in zwembroek naar die zelfde ringvaart. Want zwembaden als Deiko of De Horst waren er nog niet. Een favoriete liefhebberij was ook het eieren zoeken. Voor de eenden- en kieviteieren werden de landerijen en slootkanten afge zocht en voor de mussen- en spreeuwen eitjes moesten we vaak het dak op. Daar waren ze onder de pannen nog in over vloed. Verder was, voor ons jongens, de voetbal niet weg te denken en behalve de vele "vrije" partijtjes was SVW onze voetbalclub bij uitstek. 's Winters zorgde de natuur voor de nodi ge variatie. Tjonge, dat waren nog eens winters. Weken, soms maandenlang ijs pret en uit de pakken sneeuw die er toen vielen hebben we menige sneeuwhut op gebouwd. Hechte gemeenschap Wat mij uit die tijd bijzonder is bijgeble ven, zijn de oergezellige burenavonden en verjaardagfeestjes. Je zat dan als klei ne jongen met rode oortjes te luisteren naar die stoere verhalen en belevenissen van de familie en de buren. En wat werd er wat afgelachen. Echt pure gezellig heid. En dan de beleving van Kerstmis, Oud op Nieuw en Sinterklaas. Vooral die laatste is onvergetelijk. Het stoeltje zet ten, het jaarlijkse hoogtepunt in ons kin derleven. Wat hebben onze ouders dit Aardappelen rooien op het land van de Gebroeders Brink ter hoogte van de hui dige Dreef en de Midgetgolfbaan.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2008 | | pagina 24