TERUGBLIK OP ONZE JEUGDJAREN. tekst: Piet Laan Veel oud Heerhugowaarders zullen nog regelmatig de herinneringen aan vroeger in zich op voelen komen. Herinneringen aan de schooltijd, de woon- en leefomge ving en aan het gezinsgebeuren. Piet Laan kijkt om naar hoe het was. Wanneer je vandaag de dag wandelend of fietsend je geboorteplaats doorkruist, dan vallen je keer op keer de grote verschil len op ten opzichte van vroeger. Neem nu de Middenweg. Gezien vanaf de Noord is alles nog redelijk herkenbaar. Natuurlijk, de wegsloten en de bruggetjes zijn ver dwenen, er is een fietspad bijgekomen en de gewone burgerhuisjes zijn in veel ge vallen omgebouwd tot villa-achtige op trekjes. Maar de herkenning van het vroe gere is gebleven. Als je echter diezelfde Middenweg volgt richting Alkmaar, dan raak je net voorbij de Rustenburgerweg het spoor volledig bijster. Een groot ge deelte is alleen nog wandelend of per fiets bereikbaar. Pas heel veel verder vind je weer iets terug van de oorspronkelijke weg. Maar ook daar heeft zich een ware metamorfose voltrokken. Aan weerszij den van de weg is de Stad van de Zon tot volle ontplooiing gekomen. Een ontwik keling die tot voor kort niemand voor mogelijk had gehouden. Over het verleden van de vier Kilpaden is al veel gezegd en geschreven hoe deze zijn opgegaan in de diverse nieuwbouw wijken en die alleen nog bestaan in onze herinnering. Dit geldt evenzeer voor de Kabel, oftewel de Geitenkabel zo u wilt. Dit pad, nu de Lindenlaan, vormde de verbinding tussen de Middenweg en de Jan Glijnisweg. Bij de Oostertocht moest je dan over een bruggetje en via een knik kwam je dan op het tweede gedeelte van wat tegenwoordig de Beukenlaan heet. Verderop kwam je uit bij het Hensbroe- kerpadje waar je via een paar smalle bruggetjes het dorp Hensbroek kon berei ken. Aan diezelfde Geitenkabel is in de twintiger jaren mijn vader, Jan Laan, op gegroeid. Hij woonde bij zijn ouders in een oud boerderijtje wat gesitueerd was op de plek waar nu het huis staat van Dorus Rood, vlakbij het huidige SVW complex. Industrie Wat ook een heel opvallend as pect is uit die tijd, is het feit, dat er in ons dorp vrijwel geen industrie was te vinden. Inderdaad, er was een melkfa briek, een timmerfabriek en er was plaatselijke middenstand waar wat personeel in dienst was. Ook smederij Burger met zijn Bubo sorteermachines gaf werkgelegenheid en er was nog een heuse roggebroodfabriek van Boonstra gevestigd in het huidige pand van juwelier Sjaak Knijn. Daarmee had je het wel gehad. Maar neem nu de tegenwoordige tijd. Het contrast kan bijna niet groter. De woning van de fami lie Laan aan de Geitenkabel v.l.n.i: Matthias Laan, Jan Laan en zijn zoon Jaap Laan.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2008 | | pagina 22