16. de bouw van de kleuterschool. Op 27 september 1982 wordt deze in gebruik genomen. Begin november kan er met de renovatie van de Mariaschool worden begonnen. Er worden nieuwe lokalen gebouwd, een au la, een keukentje, een teamruimte. De grote speelplaats wordt opgeknapt, bo men en struiken geplant. In augustus 1983 wordt het nieuwe onderkomen be trokken. Met de naam op de gevel van de verbouwde Mariaschool, de "Pater Jan Smitschool". Op 18 mei 1984 volgt de officiële opening. Het vervolg Bij het 75-jarig bestaan in 1987 wordt de oude PJS aan de van Veenweg nog steeds gebruikt, door 4 groepen van de Pater Jan Smitschool. Drie lokalen staan leeg, na dat 2 jaar lang het "Regionaal Avondcollege West Friesland" er in ge huisvest is geweest. In de loop van de jaren '90 is het leerlin genaantal op de PJS zodanig teruggelo pen dat de groepen allemaal in het nieu we gerenoveerde gebouw geplaatst kun nen worden. De oude PJS komt leeg te staan en wordt verhuurd aan Het Sterrekind, de HAK en aan het schoolbe stuur zelf. Eén lokaal wordt ingericht als vergaderruimte voor de directeuren. Het lerarenkamertje wordt gebruikt als administratiekantoor van het schoolbe stuur. Het bestuur, waar ondertussen schoolmanagers de dagelijkse leiding over hebben genomen, heeft hier tot 2004 kantoor gehouden. Er werkten onder deze Stichting 13 scholen samen. De Stichting Katholiek Schoolbestuur Heerhugowaard, vernieuwde de naam naar Stichting Valete, fuseert met de Stichting Kaprion en heet nu Stichting Flore. Niet meer ge huisvest in de Pater Jan Smitschool, maar in een pand in de Beverkoog in Sint Pancras. Een stichting met 33 scholen uit de wijde omgeving. Door de voortdurende uitbreiding van Heerhugowaard begon het leerlingenaan tal weer te groeien. Op dit moment heb ben alle vroegere huurders van het oude gebouw een andere huisvesting gekregen en zijn er weer vijf groepen en een TSO- ruimte (tussenschoolse opvang) in de school. Eigenlijk zoals het vroeger was. Probleem is echter dat het gebouw al ja ren geleden uit zijn onderwijsbestemming is gehaald. Het achterstallige onderhoud is daarom groot. De gymzaal voldeed niet meer aan de normen en wordt begin 2000 gesloten. Maar, door inzet van ouders, door actievoeren en door gezamenlijk de gymzaal op te knappen met vrijwilligers en handige ouders, mag er nu toch weer gebruik van de zaal worden gemaakt. Ondertussen verandert het team van sa menstelling. De mannen nemen afscheid van de school vanwege hun leeftijd en het team bestaat op dit moment voornamelijk uit vrouwen. Een trend die in het hele on derwijs te zien is. Alleen Ad Laan wordt in 2002 opgevolgd door een man, Cees Dane, die de functie als directeur over neemt. Op dit moment buigen de politiek, het schoolbestuur, het team en de ouders zich over plannen voor totale nieuwbouw op deze plek met appartementen en een nieuw schoolgebouw. Dit betekent wel sloop van de oude gebouwen waarmee weer een stukje oud Heerhugowaard ver dwijnt maar de school een nieuwe toe komst tegemoet gaat. Bronnen: School van het Goddelijk Kind - Pater Jan Smitschool, 1912 - 1987. Door Dick van der Pol, Ad Laan, Gerard Tamis en René Kiryper. Gemma Groot is werkzaam als adjunct- directeur op de Pater Jan Smitschool te Heerhugowaard.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2008 | | pagina 18