15. gensschool of de school van Van der Pol. De school zal worden genoemd naar een oud-leerling van de school: Jan Smit. De verbouwde school wordt op 12 mei 1973 feestelijk heropend door de moeder van Jan Smit. De school wordt tegelijker tijd van de nieuwe naam voorzien: De Pater Jan Smitschool, ook vaak de PJS genoemd. Twee handige bouwvakkers, Jan Beers Pzn en Piet Groot halen het beeld van het "Goddelijk Kind" naar be neden en metselen de nis, waarin het beeld stond, dicht. Een lastig karwei om dezelfde steentjes als uit 1912 te bemach tigen. Deze nis is nog steeds te zien bo ven de hoofdingang Ondertussen heeft meester Van der Pol zijn hoofdmeesterschap doorgegeven aan Ad Laan uit Opmeer. Naar een nieuwe eenheid Het onderwijs is in beweging. De lagere school en de kleuterscholen worden sa mengevoegd tot één basisschool van 4 tot 12 jaar. De PJS wordt gekoppeld aan "t Dreefke" (op de plaats waar nu het mor tuarium staat) o.l.v. mevr. Truus Seuren- Karsten en met de Verfdoos o.l.v. mevr Monique Fluitman. Er wordt bij elkaar gekeken, er worden materialen uitgewis seld en soms worden programma's op el kaar afgestemd. Zowel "t Dreelke" als de "Verfdoos" leveren kinderen aan de PJS. Door de wat grotere afstand blijven de contacten aanvan kelijk wat beperkt. In 1979 loopt het kinderaan tal echter sneller terug dan verwacht. Twee "buur"-scho- len, (Mariaschool en PJS) volledig bevolken lukt niet meer. Het bestuur neemt het besluit om de Mariaschool af te bouwen en de PJS als eni ge school door te laten gaan. In augustus van 1979 trekken de eerste en tweede klas van de Mariaschool met de daar bij behorende leerkrachten, Ton Dekker en Eline Bruyns, bij de Pater Jan Smitschool in. Door alle extra activiteiten die er regel matig gepland werden, kwam men tot de conclusie dat een gemeenschapsruimte heel zinvol zou zijn. Er werden tekenin gen gemaakt door architect Overtoom maar door de terugloop van het leerlin genaantal en het afbouwen van de Mariaschool, verdwenen ook deze plan nen, jawel, weer in de onderste la. Vanwege ontwikkelingen in het basison derwijs, is een verbouwing weer noodza kelijk. Nu van de Mariaschool omdat de ze bouwkundig in een betere staat is dan de oude PJS. Het gebouw heeft een rusti ger ligging en een kleuterschool is op eenvoudige manier bij te bouwen. De PJS kan dan worden gevestigd in de Maria school. Het wachten is op toestemming uit Den Haag. Het bestuur volgt het advies van de archi tect op ondanks protesten van het team. want voor hen is de Pater Jan Smitschool méér dan een gebouw. In juli 1981 komt van het Ministerie de goedkeuring voor een te bouwen kleuter school met twee werklokalen en een speellokaal. In februari 1982 wordt het VGLO ge bouw gesloopt en wordt door bouwbe drijf Kuyper uit Alkmaar begonnen met Pater Jan Smit met zijn otiders

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2008 | | pagina 17