pend, te groots, te duur. Meester Ohms heeft ondertussen het hoofdmeesterschap aan D.van der Pol overgedragen. Intussen zijn de plannen voor de uitbrei ding van de woon- en werkgelegenheid in Heerhugowaard in een ver gevorderd stadium. Hier hoort ook de uitbreiding van het aantal scholen bij en de renova tieplannen voor de school "Het Goddelijk Kind" gaan in de ijskast. Het kerk-schoolbestuur ziet zich voor de taak geplaatst om een aantal nieuwe scholen in de nieuwe woonwijken te la ten bouwen. De Paulusschool, De Petrusschool en De Zevensprong. De ontwikkeling schrijdt voort. In 1968 worden zowel de Mariaschool als de school van "Het Goddelijk Kind" weer een gemengde school. De speelplaats is dan al één geheel geworden. Hoewel de speelplaats van de jongensschool tot nog toe altijd het voetbalveld is gebleven. In 1967 wordt de zorg voor het Katholiek Onderwijs toevertrouwd aan een nieuw schoolbestuur, onder voorzitterschap van M. Wouters. De scholen aan het van Eedenplein worden in die tijd gebouwd. De inspecteur komt in die periode met nieuwe plannen voor de school van "Het Goddelijk Kind", wellicht renovatie of nieuwbouw. Het ministerie geeft echter geen groen licht. Het contact tussen school en ouders wordt intensiever door de oprichting van de oudervereniging op 22 september 1969, onder voorzitterschap van F. Rein- hard. De ouders worden op deze manier steeds meer bij het onderwijs betrokken. In 1970 worden alle voorgaande plannen definitief terzijde gelegd. Het nieuwe schoolbestuur besluit dat de school zal worden verbouwd. De houten vloeren worden vervangen door betonvloeren met linoleum, nieuwe ramen, nieuwe pla fonds, nieuwe kasten, leerlingensets, nieuwe toiletten, wasbakken, een berg ruimte. Op het dak zijn de dakkapellen en het torentje verdwenen. Er is een team ruimte aangebouwd. Er is gasverwarming en er komen nieuwe kapstokken. In 1971 is de verbouwing gereed. Meester van der Pol komt op het idee om de school een andere naam te geven. De oude naam, "School van het Goddelijk Kind" werd niet vaak meer gebruikt. Het was de jon- ■FATHER JAN SMIT. O.S.C. '.-(930 1965 ';.j .PROFESSED '1952 ORDAINED 1957 Pater Jan Smit: Jan Smit, geboren op 7 maart 1930 in Heerhugowaard, volgt in de jaren 1937 tot 1944 het onderwijs op de "School van het Goddelijk Kind". In 1957 wordt hij priester gewijd in de orde der Kruisheren. Twee jaar later vertrekt hij als missionaris naar Nieuw-Guinea. Zijn werk bestaat uit het begeleiden van het onderwijs op de missie scholen en het verzorgen van de onderwijsadministratie. Na de overname van Nieuw-Guinea door Indonesië, wordt beloofd de vrijheid van schoolkeuze te handhaven. Als een districtsambtenaar zich niet aan deze grondwettelijke regeling wenst te houden en al le kinderen onder politiebegeleiding dwingt de staatsschool te be zoeken, maakt Jan Smit hiertegen bezwaar. Hij gaat naar het kan toor van deze ambtenaar en protesteert. De regeringsambtenaar wil zijn fout niet toegeven, verliest zijn tegenwoordigheid van geest en schiet Jan Smit dood. Dat gebeurt op 28 januari 1965, vlak voordat hij zijn eerste verlof in Nederland zou gaan doorbrengen bij zijn familie. Op 12 mei 1973 wordt bij de viering van het 60-jarig bestaan van de school, de naam "Pater Jan Smitschool" op de voorgevel ont hult door zijn moeder C. Smit-Duyn. MISSIONARY

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2008 | | pagina 16