situatie is tot op heden nog hetzelfde. Je komt in een brede hal met metershoge glaswand, waarin twee tochtdeuren zit ten, die toegang geven tot een gang van 50 meter lang. In die hal stond toen altijd een Heilig Hartbeeld. Er hing ook een houten offerblok aan de wand, hierin werd verwacht dat men kleine bijdragen le verde om het gebouw en het onderwijs in stand te houden. Als je, nu nog steeds, linksaf de gang ingaat, zie je een gang met een granieten vloer, met ingelegd mozaïek aan de randen. Eenzelfde soort vloer die ook terug te zien is in de Heilig Hartkerk in de Noord. Aan deze kant van de gang waren drie lokalen, de lagere klassen. Rechts waren vier klassen, de hogere klassen. Aan de achterkant van de school was in de totale lengte een houten veran da gebouwd, die beschutting bood als het slecht weer was. Hiervan zijn alleen de paaltjes nog te zien. De speelplaats was niet betegeld, maar bedekt met een laag gruis, waarop menig knie of hand pijnlijk beschadigd zal zijn. De schoolzolder van de PJS is een ver haal apart. In de jaren na de oorlog werd gezocht naar ruimte voor de steeds om vangrijker wordende jeugd. In 1947 be zochten de pastoor en de kapelaan de zol der van de jongensschool. Toen nog via een ladder die door een luik in de school- vestibule geplaatst moest worden. De zol der was één grote doorlopende lege ruim te. Niet lang daarna deelden aangebrachte schotten de zolder in tot onderkomen van alle mogelijke jeugdgroeperingen en voor de leiders en de leidsters. De ijzeren trap, die nu nog te zien is in de grote vestibule was de consequentie van deze inwoning. Op dit moment wordt de zolder door veel Heerhugowaardse scholen gebruikt als berging voor allerlei spullen die voorlo pig niet gebruikt worden. De Mariaschool De situatie hierboven geschetst bleef 35 jaar min of meer gelijk. Meester Ohms is de opvolger geworden van dhr. Vermeu len, de oorlog is voorbij, de vernieuwin gen in Heerhugowaard dienen zich aan. Pastoor Sprenger komt in de parochie en treft een overvolle school aan, met veel te grote klassen. Het Patronaatsgebouw wordt gebruikt als klaslokaal. Ook in het magazijn bo ven Breed's warenhuis aan de Middenweg werd les gegeven. Pastoor Sprenger zet zich vol energie in om vergunningen los te peuteren voor een nieuwe school, een meisjesschool, de Mariaschool, een gymzaal en voor de VGLO school. Toen hij in 1951 naar Rotterdam vertrok kon pastoor van Diest de gebouwen inwijden. De nieuwe scholen krijgen beschikking over speelruimte. De oude speelplaats wordt vergroot, betegeld en daarna ver deeld door een tussenliggende strook groen. De grens tussen de jongens en de meisjesschool. De verhalen over grens overschrijding zijn ontelbaar. Ambitieuze plannen In 1957 wordt A.F. Molleman de nieuwe burgemeester. Hij heeft grootse plannen met Heerhugowaard, plannen die van in vloed zullen zijn op het scholenbestand in Heerhugowaard. In deze tijd verdwijnen de grote kolenka- chels uit de klassen, ze worden vervan gen door oliekachels. De inspecteur wil graag dat het gebouw wordt gerenoveerd en er worden veel procedures in gang ge zet. Het gebouw wordt door diverse per sonen (architect, hoofdinspecteur, bis schoppelijke bouwinspecteur) bekeken, maar uiteindelijk wordt er geen actie on dernomen. Men ziet dat het nodig is om het schoolgebouw te renoveren, maar er is teveel achterstallig onderhoud. De plannen voor renovatie zijn te ingrij- Boven de deur bevond zich vroeger een beeld van het Jezuskind

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2008 | | pagina 15