HAALT DE PATER JAN SMITSCHOOL DE 100 JAAR? De Pater Jan Smitschool aan de Van Veenweg staat de laatste tijd regelmatig in het nieuws in verband met de bouwplannen op deze locatie. De school werd bijna 100 jaar geleden op deze plaats gebouwd. Een terugblik op bijna een eeuw katholiek onderwijs op deze plek in Heerhugowaard De kinderen in Heerhugowaard gingen tot 1912 naar een van de drie Openbare Lagere Scholen. Tot men in 1912 startte met de bouw van een Christelijke lagere school aan de Stationsweg en een Katholieke lagere school aan de Honden- weg (nu de van Veenweg) en de verzui ling, wat dit betreft, begon. De kinderen uit die tijd legden dan ook behoorlijke af standen af om naar school te kunnen gaan. Vanuit 't Kruis liepen ze naar de Hondenweg. Guurtje Kieft legde de eerste steen en de toenmalige pastoor Van Swieten vormde samen met het kerkbestuur het schoolbe stuur. Deze situatie, dat het kerkbestuur ook het schoolbestuur vormde, heeft ge duurd tot 1967. De bouw van de school begon al in 1911. Eerste steenlegging op Alle bouwmaterialen werden aangevoerd 10 januari 1912 met paard en wagen, door Arie Beers. De stenen kwamen per schuit aan op de Oostdijk. Op 15 juli 1912 wordt de school geopend en krijgt als naam; "School van het Goddelijk Kind". Voor die tijd zag het gebouw er vrij modern uit, met toiletten en pissoirs per klas. Er was geen elektri citeit, er waren "klompenhossen" voor de klompen en in de klassen stonden enorme kachels, die werden aangestoken met bol len turf. De rook in de klas was soms niet te harden als de kachels niet wilden trek ken. Op het dak de schoorstenen en een torentje. Naast de school stond de onder wijzerswoning voor het hoofd van de school, het latere Anker. Het eerste schoolhoofd was meester Vermeulen, sa men met zijn collega's heeft hij de school opgestart. Aan de andere kant van de school stond het Patronaatsgebouw, hierin werden bij eenkomsten, gymuitvoeringen, toneel e.d. georganiseerd. Tot in de jaren vijftig wer den hier ook de gymlessen gegeven. De klassen waren gemengd. In de lokalen waren meestal vier rijen met banken. Aan de ene kant de jongens en aan de andere kant de meisjes, net als in de kerk. Tot 1947 bleven het gemengde klassen. Daarna werd er achter de Pater Jan Smitschool een nieuwe school gebouwd, de Mariaschool. Het schoolplein werd toen al gebruikt als voetbalveld (met een Tekst: Gemma Groot. Beeld Gemma Groot en Jan de Vries

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2008 | | pagina 13