en met glastuinbouw haar toekomst ma ken. Blinde armoede "Ieder mens is ergens sterk in, maar sa men word je nóg sterker", verduidelijkt Van Langen nu de aanzet tot de oprich ting van een groot streekontwikkelings- project. Uiteindelijk zou uit dat project een herverkaveling en de Altonstichting worden geboren. De streekverbetering is geen loze huls; het is een strijdplan om agrariërs, en dus ook de totale bevolking van Heerhugowaard weer hoop te geven op een rooskleurige toekomst. "Herverkaveling was bitter nodig", zegt Jaap Beers. Hij kan het weten; hij kent het tuindersvak van toen tot in zijn vin gertoppen. "Op een paar hectare ploeterden soms wel vijf of zes tuinders. Daar was alleen maar blinde armoede." De ruilverkaveling is niet direct in kan nen en kruiken. Het zou in die tijd vijf tien miljoen gulden kosten. Na veel vij ven en zessen rolt er een administratieve herverkaveling uit die tien miljoen gul den goedkoper is. Remmers en gasgevers Natuurlijk zijn er, als er moet worden veranderd, remmers. Maar de gasgevers zijn in de meerderheid. Beers:"De meerderheid zag wel in dat de bakens moesten worden verzet. Bijkomend effect was dat veel jongeren, die geen toekomst meer zagen in de land bouw, in de fabriek gingen werken. Eerst huilend, maar na een halfjaar Hoogovens merkten ze dat moeders bar bloid was met meer huishoudgeld en dat ze ook so ciaal verzekerd waren." Veel klaroengeschal hoor je van beide mannen niet van de toenmalige bankdi recteuren. Want om te vernieuwen, heb je vreemd kapitaal nodig. "Ze waren hier wel huiverig om te inves teren. Uiteindelijk kwam ik bij een oude re agrariër terecht die mij financieel op gang hielp", verduidelijkt Jaap Beers. Geldpot De streekverbetering duurt van 1957 tot 1966 en wordt afgesloten met een ten toonstelling waar de toenmalige gedepu teerde Merks zijn neus laat zien. "Wij wisten dat hij twee miljoen gulden in een potje had zitten om de agrarische Heerhugowaard 8 dec. 1967. Het oprichtingsbestuur van de Altonstichting Achter vlnr: nu: A.A. Wopereis, A. Vetman, J. Beers, M. Blauw, Jac. Beers, Jac. Huibers, H. L. Tigchelaar, C. Bruin. Voor: P. van Stralen, Th. Laan (gedeputeer de), P. Wijnker, J.C. van Langen, J. de Groot, it: W.J. van de Ven en W.H.M. van Kreij

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2008 | | pagina 10