mm werd immers dit stuk van het 'moederland' los gesneden en ontstond een zelfstandig poldertje, slechts 42 ha groot. Op de teke ning op pagina 8 is de loop van de ring vaart en die van de polderkade te zien. Bij de ringvaart stond slechts een viertal hui zen in deze minipolder. Behalve deze wo ningen bevond zich op een hoog gelegen erf aan de oostkant van de Zsp een mar kante boerderij, vroeger, naar men zegt, het Hasselaarshuis genoemd. Een foto uit 1979 van deze boerderij stond vorig jaar op de nieuwjaarskaart van de Stichting Historisch Heerhugowaard. Ook hadden ze in de Zsp ooit een eigen molen; latei konden ze het teveel aan water lozen op de polder Heerhugowaard. De Zsp moet voor natuurliefhebbers een dorado zijn geweest. De herinneringen uit mijn jeugd aan dit oude land zijn althans bijzonder nostalgisch. Wat de flora betreft denk ik terug aan een groot stuk rietland gelegen aan de zuidkant van de Hasselaarsweg dat in de loop van het voorjaar volstond met koekoeksbloemen. Dan bloeide ook het fluitekruid waarop het wemelde van de rode kevertjes (rode smalbok weet ik nu). In de sloten zat zeelt, snoek, karper, paling en volop wit- vis. Langs en tussen het riet zag je water hoentjes, koeten, karekieten en wilde een den. Ja, er was veel water, ook grote stuk ken zoals de 'polderwoid'. Er was veel wa ter in verhouding met de oppervlakte be- teelbare grond. Dat kon beterdus rees ook hier wel eens de vraag: zou ook hier een herverkaveling geen goed idee zijn? Liever minder water en meer land. En lie- ver niet meer varen, maar rijden! Geen vaarpolder dus, maar een rijpolder. Dat was wat men toen wilde. Was in de 30er jaren niet een gloednieuwe polder bij Wieringen gereed gekomen? Zoiets wilde de tuinders hier ook wel! Zo kwam men tot overleg met het provin ciale bestuur. In Haarlem zagen ze trou wens ook wel iets in die plannen. De overheid stelde immers in die jaren geld beschikbaar voor projecten die arbeid met zich mee brachten voor werklozen. Die waren er in die tijd maar al te veel. Werkverschaffing was toen een taak van de overheid geworden. Welnu, herverka veling van het land in oude polders met een ouderwetse verkaveling mocht zeker aangemerkt worden als een zinvolle be nutting van een ongewenst arbeidsover- schot, ondanks dat er geld bij moest. Hoe dan ook, uiteindelijk kwam men in Zuid-Scharwoude tot een belangrijk be sluit: men ging met overheidssteun werk verschaffen aan werklozen door ze in te zetten bij de verkaveling van de Zsp. De uitvoering van deze hei-verkaveling was uiteindelijk bedoeld om voor de boeren en tuinders mogelijkheden te scheppen voor een doelmatige bedrijfsvoering, dus om te komen tot een agrarische productie met minder arbeid en lagere kosten. Met dit doel voor ogen werd in die jaren een begin gemaakt met wat later op tal van plaatsen op het 'oude land' zou gebeuren: hei-verkaveling. Verkavelen betekent let terlijk: kavels maken ofwel: grond voor akkers en weiland in gepaste stukken ver delen. Hoe groot dan wel? Een goeie vraag! In de zogenoemde vaarpolders had men tot voor kort op nog veel plaatsen in het waterrijke, laaggelegen West-Nederland te maken met een soort middeleeuwse ver kaveling. De vaak veenrijke grond werd eertijds ontwaterd en in zo goed mogelijk bereikbare kavels verdeeld door het gra ven van weteringen, vaarten en sloten. Deze percelen werden, vooral in de tuin bouwgebieden betrekkelijk klein en smal gehouden om de afstand naar schuit of praam niet al te groot te maken. Alle ge oogste producten moesten immers met mankracht daarnaar deze vaartuigen wor- Het Hasselaarshiris

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2007 | | pagina 8