Km DE ZUIDSCHARWOUDERPOLDER Oud land binnen de Waarder omringdijk De naam Heerhugowaard is samengesteld uit 3 woorden: Heer, Hugo en waard. Heer Hugo was lang geleden een gerechtsdienaar, een soort hoge ambtenaar in dienst van de Staten van Holland en aangesteld als baljuw van het Overleeker Ambacht. Tegenwoordig noemen we dat ge bied De Vier Noorder Koggen. Heer Hugo was tevens kasteelheer van Medemblik. Mogelijk had deze baljuw rechten of zeggenschap over de Grote Waert die immers ergens grensde aan zijn rechtsgebied. Het woord "waard" betekent in het alge meen laagliggend land dat op gezette tij den kan worden overstroomd. Wat nu de polder Heerhugowaard is, was voorheen een grote plas met een grillige oeverlijn en heel verschillend van diepte met hier en daar een eiland (zie de tekening). Men zou zich kunnen voorstellen dat het in voorafgaande jaren grotendeels droog land is geweest dat in later tijd is overstroomd. Dit is inderdaad het geval geweest. In 1248 is het westelijk deel van West Friesland na een doorbraak van de toen nog primitieve omringdijk in de buurt van Schagen overstroomd. Daarbij is veel van het bestaande veenland door de kracht van het water weggeslagen. Het aldaar voor OCT een groot deel aaneengesloten veenland- schap veranderde als gevolg daarvan in een aantal eilanden en meren. De ligging van land en water is goed te zien op on der meer kaarten die gebaseerd zijn op de situatie rond het jaartal 1300. Deze kaar ten treft men niet zelden aan in boeken en andere publicaties over de wordings geschiedenis van West-Friesland. Van de Grote Waert heeft men zo'n vier eeuwen later weer droog land weten te maken. De grote watervlakte werd inge polderd en raakte daardoor haar meeste water kwijt. Deze indijking werd gereali seerd door de aanleg van een ringvaart en een ringdijk rondom De Grote Waert en de bouw van een groot aantal poldermo lens. Bij het graven van de ringvaart pro beerde men onnodige bochten waar mo gelijk te vermijden. Het gevolg daarvan was dat er hier en daar 'oud land' binnen- gedijkt werd. Deze stukken kregen de naam van 'druipland'. Bij de droogleg ging van De Waert zouden de bestaande sloten van het druipland ook hun water kunnen kwijtraken tenzij men er voor zorgde dat ze niet in open verbinding zouden staan met de Grote Waert. Het druipland werd daartoe door een - overi gens veelal reeds bestaand - dijkje (de polderkaai) omgeven zodat het gebruikelijke polderpeil kon worden gehandhaafd. Liever rijden dan varen Over één van de druiplan- den, de NoordScharwou- derpolder, heb ik in de vori ge Overhaal een artikel ge schreven. Deze keer wil ik iets schrijven over de Zuid- Scharwouderpolder (Zsp). Van oorsprong was dit druipland een deel van de naar het oosten uitstekende punt van de toenmalige, al eeuwen bestaande banne (dorp of gemeente plus het daarbij behorende land) Zuid-Scharwoude. Bij de aanleg van de ringvaart van de polder Heerhugowaard Tekst en beeld: Ton Schotten "Den Waerdt" voor 1630 1. Oostdijk van het Geestmerambacht 2. Buitendijks land bij Noord- en Zind-Schar- woude 3. Eilanden in "Den Waerdt" later bedijkt 4. Broeckerhoeck 5. Het Eiland Sapwerf YEÊH H'-biEil ■AH DEM NtytEHWfVjH DEM Hift.GHËfl BycK n OTERLYCK. M:-J

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2007 | | pagina 7