JAN MOEJES, ONDERNEMER EN GEVIERD MOTORSPORTMAN Heerhugowaard stond al vroeg sportief op de wereldkaart Waar, aan de Middenweg, op het ogenblik enerzijds het Shell benzinestation staat en aan de overzijde het voor malig Turks restaurant en de woninginrichting van André Blank, stonden rond de jaren '40 twee garagebe drijven: De Ford garage van Arie de Groot en de garage van Jan Moejes. Jan Moejes was geboren op 20 mei 1902 in Schermerhorn en groeide op tot een slanke jongeman. In de loop van de jaren '20 kreeg hij verkering met Grietje Rus, de oudste dochter van eigenaar en uitba ter van café De Swan in Heerhugowaard. Op 4 Juni 1930 trouwden Jan en Grietje. Jan begon een motorhandel in de stal naast het café van zijn schoonvader. In 1931 werd naast het café een nieuw pand gebouwd met een bovenwoning met daaronder een showroom en daarachter een werkplaats. Later werden de werk zaamheden uitgebreid met de verkoop en het onderhoud van automobielen van de merken Austin en DKW (DKW-auto Meisterklasse kostte in die tijd 995 gul den). Dit noodzaakte na de Tweede Wereldoorlog uitbreiding van de bedrijfs ruimten aan de achterkant en aan de zuid kant, waarvoor het cafébedrijf van Van Liempt werd aangekocht. Vond Arie de Groot zijn klanten in Heerhugowaard en directe omgeving, Jan Moejes had een meer regionale bekend heid. Dat werd mede veroorzaakt door zijn successen als motorrenner. Als mo torcoureur was hij bijzonder veelzijdig. De Alkmaarsche Courant van 25 juni 1932 vermeldt in een artikel over de TT in Assen: "De grootste en belangrijkste wegwedstrijd van 1932. Zelfs de Engelsche TT geklopt. Meer dan 70 ren ners van 9 nationaliteiten. Er wachten ons scherpe duels!" Onder de deelnemers be vond zich Jan Moejes op een Ariel. Hij was in die periode vele malen deelnemer aan de TT, maar niet alleen op de weg kon hij uit de voeten. Rond de jaren '30 reed hij mee op de grasbaan in Alkmaar, jaarlijks met Pasen. In 1937 werd hij Nederlands kampioen bij de terreinwedstrijden in Norg. Er staat mij nog duidelijk voor ogen hoe wij als tekst: Jan Swart 1939 Heerhugowaard, Middenweg Rechts vooraan café Het Wapen van Heer hugowaard, daarnaast, garage J. Moejes en het volgende pand is café De Swan

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2007 | | pagina 5