"WITTE GEIT" Ja, "Witte Geit", zo werd ik in mijn vroe ge jeugd al genoemd omdat mijn haar spierwit was. Later noemden ze mij ook wel "Schrook"omdat ik zo mager was. Ik groeide op in een gezin van 11 kinde ren en ik leefde er vrolijk op los. Dit ver anderde op mijn vierde want toen moest ik met mijn andere broers en zusters naar de bewaarschool aan de Jan Glijnisweg. De eerste dag vergeet ik nooit en de juf waarschijnlijk ook niet. Het was juffrouw Soecker uit Alkmaar die mij blijkbaar niet goed in de gaten hield want al heel gauw ontsnapte ik uit de school. Tegen dat weglopen werden na tuurlijk maatregelen genomen en al spoe dig liep ik in het gareel en vond ik het ook wel spannend met al die kinderen. Elke week kwam pastoor Hosman span nende verhalen vertellen over b.v. Mozes en Aaron. Op mijn zesde werd ik misdie naar en dan moest ik al voor dag en dauw op want de eerste mis begon al om zeven uur. Pastoor liep dan voor die tijd al te brevie ren. "Praten met God" zoals wij zeiden. Het gebeurde wel dat ik wat hoestte om dat ik wat kou had gevat. Pastoor ergerde zich daaraan en als het hoesten zich een paar keer herhaalde dan werd die man al kwader maar daardoor werd het bij mij al leen maar erger. In de meimaand was het altijd leuk want dan moesten wij om de beurt kaarsjes aansteken bij Maria. Ze hadden een hele grote "M" gemaakt en die stond vol met kaarsen. De dag dat het mijn beurt was begon ik natuurlijk verkeerd. Ik begon na melijk onderaan en toen ik naar boven moest rekken stond beneden mijn super plie in de fik. Het brandde als een fakkel en ik vloog de kerk in, in de hoop dat het uit zou gaan maar het werd al erger. Gelukkig zat er een kerkmeester die met zijn grote handen de vlammen uitsloeg. Pastoor was natuurlijk kwaad en ik kon geen goed meer doen. Hij bleef maar foe teren en op slot jankte ik ervan. Toen hij weer begon werd ik kwaad en door mijn tranen heen zei ik "Nou pastoor, zou onze Lieve Heer ook zo kwaad zijn. Het ging toch per ongeluk". Toen werd het stil en heb ik hem er niet meer over gehoord. Tekst en beeld; Piet Beers In het patronaat aan de Jan Glijnisweg, nu "De Deel" was in de voorzaal een bewaar school ondergebracht. Achteraan zien we juf frouw Soecker. Foto omstreeks 1938

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2007 | | pagina 53