De "Groote Beer" Oudere lezers zullen zich de naam van dit schip zeker nog wel herinneren. Het werd gebouwd in 1944 in de V.S. als troepentransportschip. Aan het einde van 1946 werd het schip samen met twee zusterschepen aange kocht door de Nederlandse overheid. Deze gaf de drie boten de namen Groote Beer, Zuiderkruis en Waterman. Deze drie schepen werden vanaf 1947 door de Nederlandse regering ingezet voor troepentransporten naar en van Indonesië. In 1951 werd de Groote Beer, net als haar twee zusterschepen, ingericht als emigrantenboot. Met een capaciteit voor ongeveer 850 landverhuizers, vervoerde de Groote Beer vanaf 1951 tot in de jaren zestig vele tienduizenden Nederlandse emigranten naar Noord-Amerika en Australië 17 jaar. Aan boord was er elke dag muziek, sportwedstrijden en s'avonds dansen. We zagen exotische plaatsen. Het was een ideale tijd tussen ons leven in Heerhugowaard en ons nieuwe leven in Australië. Dus ook een soort Overhaal. Overgaan van het ene land naar het andere. En hoe het verder ging We zijn nu ruim 50 jaar verder. In 2005 hadden we een grote familiereünie. 50 jaar in Australië. De hele familie was aanwezig. Het feest was in een weekend in een prach tig vakantieoord, "Wilson's Promitery een natuurgebied. Jammer dat vader Cor en moeder Geri zoiets niet mee konden ma ken. In die 50 jaar is er veel gebeurd: We begonnen in kamp Bonegilla later Somers en toen nog een jaar in Broad- meadows. Daarna een huis gekocht in Dandenong. De plotselinge dood van mijn vader Cor, hij werd maar 49 jaar, was een hele klap. Moeder Geri ging door met al haar kinde ren, de jongste was nog maar 3 jaar. Altijd kwamen de kinderen eerst. We zijn allemaal heel goed terecht geko men en nu zijn we zelf allemaal opa's en oma's. Wij voelen ons hier heel erg thuis. Maar toch.de plek waar je geboren bent heeft altijd een bijzonder plekje in je hart. De mensen die we ontmoetten toen we in ons nieuwe vaderland kwamen waren Narda en Gert Oudeman, die al in Dandenong woonden. In Nederland waren het al vrienden van onze ouders en zijn dat altijd gebleven. Ik heb heel veel goede herinneringen aan ze, b.v. een potje kaarten, vissen, een biertje drinken. Deze vrienden waren als een soort familie, in de plaats voor de fa milie die we achter lieten in Nederland. Nu hebben we zelf een grote en hechte fa milie van 140 mensen en we zijn allemaal heel trots op waar we vandaan komen. Over Heerhugowaard wordt veel gepraat. En iedereen die naar Europa gaat brengt natuurlijk een bezoek aan de "Old Country

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2007 | | pagina 52