25 JAAR "VRIENDEN VAN STICHTING DEN HUYGEN DUCK" De werkpaarden van het Poldermuseum In 1979 vierde de polder haar 350-jarig bestaan en in datzelfde jaar opende het Poldermuseum voor het eerst haar deuren in het bestaande gebouw van het gemaal. Als beheerder van het museum werd de Stichting "Den Huygen Dijck" opgericht. Deze stichting heeft tot doel het bewaren, het beheren en het toegankelijk maken van cultuurhistorische zaken, van en in de Waard. Behalve met een vaste collectie wordt getracht om, met jaarlijkse thema tentoonstellingen, jong en oud Heerhugo- waard bewust te maken van de tradities, het erfgoed en actuele zaken van en in on ze omgeving. Één van de initiatieven van de stichting was het uitgeven van het boek "De Heerhugowaard", geschreven door dhr. J.J. Schilstra. (ISBN 90-70353-02-4). Medio 1981 kon men zich bij de stichting inschrijven om in het bezit te komen van dit boek. Al in de beginperiode werd het idee gebo ren om een vereniging op te richten, die als doel zou hebben het Poldermuseum in het voortbestaan te steunen, in de ruimste zin van het woord. Er werd hiervoor een comité gevormd bestaande uit mw. A. Beers en de heren C. Kuiper, H. Scherjon, J. Swart en J. Wagenaar. En zo verschenen op 22 juni 1982 voor notaris J.B. Eskens de heer Jacobus Wagenaar en mw. Aaltje Beers-Visser. Co Wagenaar was met pensioen, na vele jaren het beroep van zeekapitein te hebben uit geoefend. De weduwe Alie Beers ("Ali B"") was huisvrouw. Dit laatste kwalifi ceerde haar "zonder beroep". De vereniging kreeg de naam "Vrienden van Stichting Den Huygen Dijck". Om leden voor de nieuwe vereniging te werven kwam men op het idee om de mensen te benaderen die zich hadden in geschreven voor het boek van dhr. Schilstra. Dit bleek een gouden greep want eind 1982 had de vereniging reeds 135 "vrienden". Nu, 25 jaar later, is het aantal leden onge veer verdubbeld en vrijwel constant. Een belangrijk deel van de leden zijn de "doeners"; een enthousiaste groep vrijwil ligers. Deze mannen en vrouwen zorgen ervoor dat het Poldermuseum daadwerke lijk "draait". In de loop van de tijd is er een vaste taakverdeling ontstaan. Zo is er de "maandagochtendgroep" die voortdurend werkt aan het onderhoud van het gebouw. Van de groep "surveillanten" zijn altijd mensen aanwezig tijdens de openingstijden van het museum. De groep "begeleiders" die scholen en andere groe pen begeleiden en de "tentoonstellings werkgroep" die zorgt voor de jaarlijkse thematentoonstellingen. Allemaal zaken waar de bezoekers van genieten en die de vrijwilligers veel voldoening en gezellig heid geven. In de beginjaren werd door de vereniging een nieuwsbrief gemaakt. Later werd dit "de Overhaal" met oude en nieuwe infor matie over Heerhugowaard. Nu is het een prijzenswaardig boekwerk geworden wel ke de "Stichting Historisch Heerhugo waard", in samenwerking met ons, uit geeft. Dat de vereniging bestaansrecht heeft is in deze 25 jaar meer dan bewezen. Het Poldermuseum wordt nog steeds in de rui me mate ondersteund. De medewerking van de "Vrienden van Stichting Den Huygen Dijck" is onmisbaar geworden. Tekst; Lon Giise November 1987 Aanbieden van een ge schenk van het "Bot Stimuleringsfonds aan de toen 5-jarige vereniging "Vrienden van.. Op de voorgrond ziet u de medeoprichters: Co Wagenaar en Alie Beers In het midden staat Helmer Post, de toen malige secretaris van de vereniging.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2007 | | pagina 47