huurd.Vooral in de hooitijd kwamen zij meestal in grote groepen uit Westfalen in Duitsland en namen hun eigen gereed schappen mee. Deze gastarbeiders, de "hannekemaaiers", werden in Noord Holland ook "poepen" genoemd. Naast het oogsten werden ze ingezet voor het wieden van akkers, het z.g. "stekelnijpen" of "stekelpikken" De losse arbeiders werden op de boerderij gehuisvest en blijkbaar goed verzorgd want we komen op de rekening nogal wat tonnen bier tegen. De boerderij beschikte zelf niet over veel land. Het werd ingehuurd in de omgeving. De jaarlijkse huur en bijkomende kosten vormde de grootste uitgavenpost. Verpondingen en hoorngeld Er wordt in onze moderne samenleving heel wat afgeklaagd over de belasting die we moeten betalen maar ook in de 18e eeuw kon men er wat van. Iedere stad of streek had zo zijn eigen systeem en ook op de rekening van de boerderij waar Dieuwertje werd geboren komen we ze te gen. Om er maar een paar te noemen. Verponding; een beetje vergelijkbaar met onze ozb. Hoorngeld; een belasting op het houden van rundvee. Personele belasting; een heffing over het inwonende personeel. Impost; een belasting geheven over de eerste le vensbehoeften als voedsel, trouwen en be graven. Opvallend is de hoge belasting op zout. Boelhuis Op 7 maart 1754 werd er boelhuis gehou den, een openbare verkoping van de nala tenschap van Dirk Vroom. Een boelhuis was altijd een heel gebeuren. Er werden boelhuisbriefjes rondgestuurd en kopers, gelukzoekers en nieuwsgierigen kwamen op zo'n verkoping af. Er werd bier en jene ver geschonken en alles werd verkocht. Het vee, het huis, het land de huisraad en het "boeregoet" Na verrekening van alle kosten blijft er een bedrag over van 2071,- gulden. Wat zal er van Dieuwertje geworden zijn? Haar erfenis was in die tijd toch vrij aan zienlijk. Als ze met het bereiken van de volwassen leeftijd dit geld nog bezat dan zal ze ongetwijfeld een gewilde partij voor de boerenzoons in haar omgeving zijn ge weest want zoals men toen zei; "geld trouwt geld" Met stekels werden distels bedoeld. Een ware plaag in land bouwgebieden in Noord-Holland en met name in droogmakerij en Hannekemaaiers, ook Poepen genoemd Bron Oud Rechterlijk Archief Medemblik nr. 5396, 2 september 1751 Rekening gedaan door Cornelis Jacob Pijper en Sijbrand Huis als voogden over Dieuwertje Dirks tot Opperdoes

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2007 | | pagina 46