32. Datzelfde gold, als je de vrachtrijder (b.v. Bertus Groot of Jan Bleeker) nodig had om goederen naar en van Alkmaar te ver voeren. Zuinig leven Geld was een schaars goed en de lonen laag. De mensen waren vindingrijk in het bedenken van "bezuinigingsmaatregelen" in het huishouden. Zo werden stukjes leer van een oude fietsband onder de klompen gezet, zodat ze minder snel sleten. Als moeders mantel er na 10 jaar gebruik verkleurd en vaal uitzag, werd die hele maal uit elkaar getornd. De binnenkant was mooier van kleur en het kledingstuk werd binnenstebuiten gekeerd. Binnenkant werd buitenkant! Na de meta morfose leek het een nieuwe mantel in een frisse kleur. Volgens mevrouw Rood- Groot (80) werd een kledingstuk ook wel in een verfbad opgefrist. Gaten in knie kousen en sokken werden gestopt met wol, die overgebleven was van zelfge breide sokken. Het herstellen van kapotte kleding was een normale zaak. Was een rok te lang, dan ging er een zoom in, die er later weer werd uitgehaald. Een matrozenpakje ging wel 4 of 5 keer naar een volgend gezinslid. Een naaima chine was een onmisbaar attribuut en moest van tijd tot tijd worden doorge- smeerd met olie die verkrijgbaar was bij de plaatselijke naaimachinehandel, Kraakman. Pannen werden geschuurd met zand, soms op het stoepje bij de sloot. Om een afwassopje te maken gebruikte men een klopper met Sunlight-zeep erin. Dat was zuinig in gebruik en je kon er heel lang mee toe. Wie een stukje grond bij zijn huis had, teelde daar zelf groente en fruit. De va ders oogstten en de moeders hielden zich bezig met de inmaak. Ijverige handen wasten en kookten de groenten en sloten ze af van de lucht in daarvoor ingerichte weckflessen. De weckketel werd op het petroleumstel te koken gezet. Snijbonen van de zomeroogst werden in pekel bewaard in een Keulse pot voor de winterkost. Ook werd er jam gemaakt van rode bes sen, zwarte bessen, kruisbessen of rabar ber. Naast de inmaak was ook de grote schoonmaak ieder voorjaar een vast ritu eel. Het hele huis kreeg een beurt; alle bedden werden buiten gelucht. Als een matras of hoofdkussen te slap geworden was, werd die weer bijgevuld met verse Java-kapok, die je in de manu facturenwinkel kon bestellen. Door zuinig te leven wist men hier in de polder het hoofd boven water te houden. Een oud gezegde luidt "Waar de zuinig heid huishoudt, groeit het spek aan de balk". Na de hongerwinter 1944/1945 en de hulp van de "voedselbank", die toen de "gaarkeuken" heette, was men al tevre den met het dagelijks brood op de plank. Tenslotte Door de intensivering van de landbouw, de vestiging van industrie en de stichting van scholen voor voortgezet onderwijs is de basis gelegd voor betere bestaansmo gelijkheden van de inwoners. De laatste 50 jaar, te beginnen onder bur gemeester Molleman en later burgemees ter Stuifbergen en burgemeester Vermeer groeide Heerhugowaard in een razend tempo. Na ruim 6500 inwoners in 1956 kon bur gemeester Han ter Heegde op 14 mei 2007 de 50.000ste inwoner in de ge meente welkom heten!

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2007 | | pagina 34