Kruidenierspeil Grutterswaren grote gezinnen loonde dat best de moeite. Langs de deur Wie kwamen er nog meer langs de deur? Elke morgen kwam Ook die moesten in het onderhoud voor zien van hun grote gezin, waarvan de oudsten alweer meewerkten in de bakke rij- de melkboer trouw bij de klanten. Hij schonk dan één of twee kan (liter) ver se melk in het ge zinspannetje. Ook bij ijzige omstan digheden ging hij op pad. In de stren ge winter van 1946/1947 kwam melkboer Henk Rood toch langs, met de melkbussen op de slee, getrokken door een paard. Hij kon zijn klanten toch niet in de steek laten. Heerhugowaard had toen haar eigen melkfabriek "Excelsior". Het was maar goed dat de moeders geen baan buitenshuis hadden, anders waren er veel leveranciers aan de vaste deur geko men! Ook de bakker kwam met vers gebakken brood. Je kon kiezen uit bruin of wit brood. Niet "dwarsgebakken" of "meer- granen", maar gewoon 's nachts gebak ken, gezond brood. Sommige gezinnen hadden wel 4 ver schillende bakkers. Ze gunden de brood bezorgers allemaal de klandizie. Wed. C. KOMEN - Draai. Ook de groente boer kwam in de straat. Natuurlijk kon je net als bij de bakker en de slager ook bij hem in de winkel te recht. Daar werd je dan geholpen door zijn vrouw, die naast haar huis houden ook voor de klanten klaar stond. Bij groenteboer Maarten Kooy kon je geen groente of fruit "op de pof' kopen. Er hing in de winkel een leitje aan de wand waar met een griffel op geschreven stond "uitsluitend a contant". De "kassa" bestond uit een schuiflade onder de toon bank met wat wisselgeld en stukjes pa pier met een groot potlood, waarmee de rekening werd opgemaakt door zijn huis houdster. Bekend is het gevleugelde gezegde van Maarten Kooy "ik zit er niet in", wanneer je hem er opmerkzaam op maakte, dat er een rotte appel of peer zat in de partij, die je de vorige week gekocht had! Het GOEDKOOPSTE ADRES voor is bij Groote sorteering in Wijnen, Likeuren en Limonades. Prijzen vanaf f 0.80 per flesch. Boerejongens 60 ct. per pot. Thermosfiesschen, Va liter, 75 ct. Kaas vanaf f 1.30 per stuk. Puddings 5 pakjes voor 25 ct. Bij aankoop van f 5.- dezer artikelen van 11 tot 20 September, een pot Boerejongeus of Boere- meisjes cadeau. Vraagt steeds onze prima lamaakpotten en Inmaakglazen enz. Beleefdaanbevelend, Wed. C. KOMEN - Draai. Melk venten op de Middenweg v.l.n.r. Henk Rood Jr. Arie Rood, Jan van Straten, Henk Rood Sr, Kees Rood

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2007 | | pagina 32