HET LEEFPATROON VAN HEER- HUGOWAARDERS ROND 1950 Grote gezinnen In 1956 telde Heerhugowaard 6517 in woners. Een jaar later waren dat er 9 meerEn dat terwijl er toch tientallen kinderen geboren waren", aldus een be richt uit de krant van 7 februari 1959. Er was een vertrekoverschot. Oorzaak was het tekort aan werkgelegenheid en daardoor gedwongen migratie naar om liggende gebieden en emigratie naar Canada, Australië, Nieuw-Zeeland of Zuid-Afrika. Omdat de bevolking hoofdzakelijk uit kleine tuinders bestond, was het voor die groep geen rooskleurige tijd. Er moest hard worden gewerkt om een gezin met soms wel 16 kinderen van het nodige eten te voorzien. De vaders en de oudste kinderen deden dat buitenshuis op het land en de moe ders binnen. Zij kregen vaak jaar op jaar een kindje, dus er waren altijd kleintjes thuis om die te verzorgen tot ze naar de "bewaarschool" gingen. Er bestond geen crèche of kinderopvang. Moeders waren altijd thuis te vinden. Ze brachten hun kin deren niet met de auto naar school! Bijna niemand had zo'n vervoermiddel. De kinderen gingen lopend op klompen, die ze op school in het klompenhok kwijt konden. Er werd heel wat van dat schoeisel versle ten, vooral als je van de Oostdijk of de Berkmeer naar de school aan de Hondenweg (nu Van Veenweg) moest lo pen. Daar kan Jansje Zuurbier-Oudhuis (83) over meepraten. Ze liep iedere dag, ook 's zaterdags, naar school, net als de andere 15 broertjes en zusjes. Als vader Arie Oudhuis naar de stad (Alkmaar) ging, nam hij vaak een hele bos klompen mee naar huis. Er wa ren altijd wel een paar kinderen die erin pasten. Een fiets kreeg je of verdiende je zelf als je ongeveer 18 jaar was. Op zondag gingen sommige boeren, die in het buitengebied woonden, met de kapwagen naar de kerk. De doorrij stal waar de wagens gestald werden was te genover de kerk. De huisvrouwen gingen niet met de auto naar de supermarkt, zoals nu vaak ge beurt. De kruidenier - er waren er min stens 8 in Heerhugowaard-Zuid - kwam zelf langs om "te vragen". Hij las dan een lijst met artikelen op, zo als lucifers, vim, puddingpoeder, zuur tjes, klompen, enz. waaruit dan een keus gemaakt kon worden. Later in de week werd de bestelling thuisgebracht, met de transportfiets of de b akfiets. Hetzelfde gebeurde bij de slager. Bij de Tekst en beeld: Annie Tamis-Laan heuihhe uitte AAHOE RH SCHOOL HOMÜtttWeC lEF.RHLrCQWAARD Met de kapwagen naai de kerk Van hel gezin Oiidhuis zat in elke klas wel een kind vlnr Riet, Pief, Trien, Bets en Afra

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2007 | | pagina 31