OUDSTE BENZINESTATION VAN HEERHUGOWAARD? Benzine voor maar 5 cent per liter... Wat heel weinig mensen zullen weten is, dat het wellicht eerste benzineverkoop punt binnen onze gemeente, indertijd ge vestigd werd aan het Verlaat in De Noord, én.dat het, in moderne vorm uiteraard, daar nog steeds in tact is.. Het is in beheer bij de fam.Grootjes- Jongkind. Voor het begin moeten we teruggaan naar het jaar 1916, toen Heerhugowaarder Adriaan Duinker, getrouwd met Maartje Beets, en eerst woonachtig aan de Middenweg tegenover de Molenweg, een huis met kapberg kocht aan het Verlaat. Adriaan begon daar, in die jaren nog met paard en wagen, een bedrijfje als melkrij der voor de toenmalige melkfabriek Crema uit Haringhuizen. Het was een voor die tijd grote wagen met twee paarden en daarmee haalde hij twee maal daags de melk bij de boeren van daan. De verst gelegen boer woonde heel in Groote Keeten, zeker zo'n kleine 20 ki lometer bij de fabriek vandaan. Het echtpaar Duinker kreeg twee zoons, Jan en Dirk en later nog dochter Stijntje. Toen de zoons oud genoeg waren gingen zij ook melk rijden voor de fabriek zodat er nog twee wagens met paarden bij kwa men. Autotijdperk Rond 1922 veranderde de situ atie en deed de auto haar intre de. De paarden gingen weg en er kwamen daarvoor in de plaats 3 T-Fords. Vrijwel gelijktijdig begon men ook met de verkoop van petro leum (in blikken van 30 liter) en het leveren van benzine. De benzine werd toen nog boven gronds opgeslagen in vaten van tweehonderd liter, wat het vul len van de tanks dus tot een heel karwei maakte. Aangezien het huis heel oud was werd het rond 1925 ges loopt en werd er op dezelfde plek door Cor Leegwater, die Tekst: Stem de Haan, beeldmateriaal: Gerard van der Oord Rechts: Adriaan Duinker en zijn vrouw Maartje Beets omstreeks 1929 Waar het allemaal be gon. Op deze foto zien we Adriaan Duinker met z'n melkwagen foto omstreeks 1916 vlnr. Moeder Maartje met op de arm dochter Stijntje, Jan Duinker, vader Adriaan Duinker, Dirk Duinker

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2007 | | pagina 28