Je blijft je vandaag de dag overigens op recht verbazen wanneer je ziet hoe die eenvoudige arbeiderswoningen van toen nu inmiddels zijn opgewaardeerd tot villa achtige optrekjes. In de jaren vijftig waren de wijken van de diverse Heerhugowaardse bakkers nog niet gesaneerd. Iedere bakker had zo zijn eigen klantenbestand waarlangs dagelijks de ronde werd gemaakt. Zo had mijn baas, Jan Smit, klanten in het Centrum, maar ook aan de Oostdijk, Westdijk, het verre Zuid-end en in de Noord. Dat betekende dagelijks vele kilometertjes en al te vaak in weer en wind. Vooral in de wintertijd was dat geen lolletje, want toen had je nog échte winters. Veel sneeuw en vorst met zo'n ijzige oostenwind waardoor de brood- mand met inhoud vaak het uiterlijk had van een vrieskist. Vooral het ritje langs de Westdijk, naar de boerderijen van de fami lie Piet en Gert Appel en Klaas Brink was niet altijd de gemakkelijkste. Inmiddels is dit alweer lang verleden tijd en zijn de uitgestrekte landerijen van deze agrariërs opgegaan in industrieterrein Zandhorst. Over deze Westdijk is mij nog een heel apart detail bijgebleven. Wanneer je name lijk in die jaren over het fietspad boven op de dijk reed, zag je vooral zomerdag re gelmatig diepe scheuren in het asfalt. Wat droogtewerking, het was iets waar nie mand zich echt druk om kon maken. Vorig jaar echter, dus zo'n vijftig jaar later, werd er veel ophef gemaakt over het feit, ja, u raadt het al, dat er scheuren waren ontdekt in het fietspad boven op de dijk. De weg wekenlang afgesloten, een groot onder zoek naar een dreigende dijkdoorbraak etc. Je vraagt je dan echt af of we dus al vijftig jaar lang aan een echte ramp zijn ontsnapt....! Wijksanering Kort nadat Jan Smit zijn bakkerszaak had overgedaan aan Piet Schaeffer, hebben de Heerhugowaardse bakkers gezamenlijk een oplossing gezocht en gevonden voor deze zeer tijdrovende bezorgsituatie. De wijken en het klantenbestand werden ge saneerd. Weer later, nadat Klaas en de hui dige Johan Vlaar de zaak hadden overge nomen, is er ook een eind gekomen aan het bezorgwerk en werd het brood alleen nog in de winkel verkocht. Vertrouwen in elkaar Wat mij steeds is bijgebleven, dat in die jaren de mensen zo gemoedelijk waren en tevreden. Wel eens te gemoedelijk, want sommige huisvrouwtjes, hoewel goedbe doeld, bleven maar "teuten" en was er ge woon niet weg te komen. Ook heerste er een geweldige vertrouwenssfeer. Bij dief stal of andere vormen van criminaliteit werd niet eens stilgestaan. Een briefje voor het raam met de bestelling en de ver melding dat de achterdeur of het schuurtje los was. Of een emmer bij de deur met de centjes er in. En nooit werd dat vertrou wen beschaamd. De fietsen hoefden niet op slot en de sleutel van de deur kon ge woon aan het haakje. Wat een verschil met de hedendaagse situatie. Terugkijkend op deze periode als bakkers knecht heb ik er een goed gevoel aan overgehouden. Het was hard werken ge blazen, maar je deed het ergens voor. Als je aan het eind van de werkweek met de verdiende centjes thuiskwam, dan gaf dat een rijk gevoel. Ook is de omgang en het contact met de mensen voor mij van duidelijke meer waarde geweest, terwijl ik in mijn verdere leven vele malen profijt heb gehad van het vele hoofdrekenen wat ik in die jaren had aangeleerd. En dat is toch mooi mee genomen!

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2007 | | pagina 27