ERVARINGEN VAN EEN BAKKERS KNECHT IN DE VIJFTIGER JAREN. Veel oud Heerhugowaarders zullen nog herinneringen hebben aan de vijftiger ja ren. Voor velen waren dit de jaren van hun jeugd, de school en het gezin. Meestal een groot gezin, in een tijd van hard werken en veelal een karig inkomen. Bij ons thuis was dit niet veel anders. Wij woonden in een klein huisje aan de Middenweg, net naast de elektriciteitszaak van Japie Borst en later Kees Beemster. Door ons voorraam hadden we een direct uitzicht op de Dionysiuskerk, die als het ware bij ons in voortuin stond geprojec teerd. Armoede Het gezin bestond uit 9 personen en vader verdiende 40 jaar lang de kost als landar beider. Dat betekende voor hem dag in dag uit echt ploeteren van 's morgens zes tot 's avonds zes en ook nog voor een ka rig loontje. Voor ons was het zeker geen rijkeluisbe- staan. Elke cent werd tweemaal omge draaid voordat deze werd uitgegeven. Daar kwam bij dat wij van onze ouders de kans kregen om na de lagere school "door te leren" zoals dat in die tijd werd ge noemd. Mijn oudere broer en twee zussen gingen naar de kweekschool voor een op leiding in het onderwijs en zelf kreeg ik de kans om de MULO in Alkmaar te be zoeken. Mede door die omstandigheden stonden de financiën bij ons thuis flink onder druk. Dat had tot gevolg dat de gezinsleden die daartoe in staat waren, hun aandeel moes ten leveren om het gezinsinkomen enigs zins op te krikken. Voor mij betekende dit, dat ik, direct na de lagere school, mijn eerste baantje heb op gepakt als vakkenvuller bij kruidenier Jan Groot. Die had zijn winkel recht tegen over de kerk waar nu uitgaanscentrum Miller is gevestigd. Na Groot heeft Bram van Schagen hier nog jarenlang de scepter gezwaaid. Voor velen welbekend omdat in de portiek van de winkel het wekelijkse programma hing van voetbalclub SVW, waardoor deze plek een geliefd trefpunt was van de voetballende jeugd. Enige tijd later kwam ik in contact met bakker Jan Smit. Die had op Middenweg 294 een goedlopende bakkerijHij zocht een bakkersknecht en vroeg mij of ik hem behulpzaam wilde zijn met het dagelijks uitventen van het brood. In die tijd werd dit namelijk nog bij de klanten thuisbe zorgd. Lang hoefde ik niet over die vraag na te denken. Het betekende voor ons ge zin toch meer inkomen en dat was wel kom. Inmiddels bezocht ik de Sint Jozef Mulo in Alkmaar. Dus elke dag in alle vroegte Tekst en beeld:Piet Laan

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2007 | | pagina 25