22. best dat ik 's nachts mijn vader thuis hoor de komen. Dan had hij boodschappen bij klanten in Langedijk bezorgd", zegt Jan Groen in zijn huis aan de Middenweg, nauwelijks honderd meter verwijderd van de winkel die hij, samen met zijn vader, in 1964 overneemt van Theo Ursem. "Vader had geen vestigingspapieren, ik wel", zegt Jan Groen. Hij zelf zou voor de overname in 1964 na zijn schooltijd eerst in een B&W-zelfbe- diening werken. Toen Jan zijn vrouw Bep leerde kennen begonnen ze samen in 1962 in Amsterdam een Sperwer-winkel. Herhaalde geschiedenis De geschiedenis herhaalt zich. Vader Aris en zoon Jan werken dag en nacht in hun nieuwe bedrijf. Bep, de vrouw van Jan, drijft de winkel, eerst onder de vlag van de coöperatieve winkelketen De Sperwer, na derhand aangesloten bij de 4=6-keten en de Garantmarkt. De kruidenierswijk wordt in de loop van de tijd opgegeven; de melkwijk daarentegen wordt voortgezet met de winkelwagen van Ursem. Alsof hij het voelt. Op het moment dat Jan besluit met pensioen te gaan in 2002, raakt één van de wielen van de winkelwagen onher stelbaar defect. Mens en machine: ze kun nen niet zonder elkaar! Klant is koning Terwijl de supermarkten steeds meer klan dizie wegsnoepen bij de plaatselijke grut ter, weten Jan en Bep toch het hoofd bo ven water te houden. Zoon Arno en zijn vrouw Sylvia nemen in het prille begin van een nieuwe eeuw de winkel aan de Middenweg 552 over. De klant mag dan de keizerskroon hebben moeten inleveren; bij Jan en Bep Groen, maar ook bij Arno en Sylvia zijn ze nog steeds koning. "Boodschap vergeten? Dan kwam je ge woon 's avonds even achterom", zegt Jan Groen. Dat moetje eens proberen bij Albert Heijn, de Dekamarkt of C1000... Paard en wagen maken plaats voor de bestel auto. Een foto rond 1955 met een Volkswagen Kever en een Opel Blitz

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2007 | | pagina 24