ijsje bestellen, betalen en de hand van Marie of van één van de broers omvatte het gewenste ijsje. De automatisering maakte niet veel later echt furore, meldt 'De Noordender Neringroute', een uitgave uit 2000. Want de firma Groen schaft zich echte automaten aan waar je voor een dub beltje - drie eurocent tegenwoordig - een rolletje drop uit kon halen. Ook dan is het oog van Marietje gevestigd op elke onver laat: het is namelijk mogelijk je arm in het geopende luikje te persen en een onder- of bovenliggend vakje leeg te halen. De Noordenders die de truc ooit uithaal den, mogen zich melden bij de redactie van "De Overhaal"... In 1964 sluit de winkel; de benzinepomp zal nog vele jaren geopend blijven. Marie overlijdt in 1987. Strikt werkschema Geen tijd voor improvisatie en lollebollen. We hebben de indruk dat kruideniers hun werk alleen kunnen doen dankzij een strikt werkschema. Jan Groen vertelt er over; over de dagindeling van opa Adriaan, over dat van vader Aris en dat van zichzelf. Want ook Jan is vanaf z'n vijftiende - de ULO zou niets voor hem zijn - werkzaam in het vak. Maar eerst iets over het systeem van de boodschappenboekjes. Een fenomeen dat met de komst van de supermarkt bij jonge mensen niet meer bekend is. Vroeger schreef de huisvrouw de boodschappen op in een boekje, liefst ook nog met een kwali teitsaanduiding: één ons boerenmetworst, niet te vet; één pak Crackfree - stijfsel voor het wasgoed-jm- en twee ons kaas - jong belegen. Vervolgens haalde de kruidenier de boekjes op. Bij de firma Groen gaat het niet anders. Vader Aris en Jan's oom Adriaan halen op maandag en donderdag de boekjes op. Maandag- en donderdagavond worden tot laat in de avond de boodschappen klaarge maakt en ingeladen en op dinsdag en zater dag is er de grote uitbreng. De woensdag en donderdag wordt gebruikt voor de 'kleine' bezorging. Klant is keizer De klant is geen koning in die tijd; de ge achte clientèle is keizer. Een pond suiker wordt zonder morren nabezorgd. Als het moet tot op de Huijgendijk, helemaal aan de andere kant van de polder. "Mijn vader verdiende honderd gulden in de week - 45 euro - en daar werkte hij letterlijk en figuurlijk dag en nacht voor. Ik weet nog De benzinepomp aan de Middenweg 507. vlnr Adriaan, Henk en Piet Groen. Erachter Jaap Tol-Ursem die bij de firma Groen werkte

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2007 | | pagina 23