Adriaan tenminste twee werkwoorden nauwgezet weten in te vullen: wer ken en aanpakken. Zoals gebruikelijk in die tijd ga je zelf op zoek naar klanten. 'Te rondvra gen', wordt dat in deze contreien genoemd. Kleinzoon Jan(1938) zegt daarover nu dat ook hij dat nog heeft gedaan. "Klanten had je of je had ze niet. Als je bij iemand kwam om de gunst, werd tegen je gezegd datje concurrent ook al was geweest. Het kwam vaak voor dat hij de ene week moet leveren en ik de andere week. Met de ene concurrent was je meer collega; een enkele was toch echt een te genstrever die jou ook niets gunde." weet. Het ingebouwde navigatiesysteem wordt ingesteld op 'stal' en het paard loopt feilloos de kortste weg terug naar de Middenweg 505. Ondertussen kan Aris een uiltje knappen. 'Marie Ket' De laatste telg uit de Groengeneratie mag evenmin onvermeld blijven: tante Marie. Een kleine, kittige vrouw waarvan je kunt zeggen datje haar geen knollen voor ci troenen kon verkopen, evenmin als een oor aannaaien. Zij drijft de winkel op doortas tende manier. Haar bijnaam 'Marie Ket' verwijst naar het woordje Ket/Ked, een klein soort paard. Als je laarzen of klompen wilt kopen, moetje eerst het laddertje op, met Marie, kortademig, achter je aan. Beneden in de Winkel van Sinkel aan de Middenweg in de Noord is alles te koop: van houten wasknijpers tot 'vingertjes' om bij het aard appels rooien geen kloven in je vingers op te lopen. Rolverdeling De familie is een goed geoliede organisa tie, net als een multinational. Adriaan doet de 'externe betrekkingen' en gaat te rond vragen met de transportfiets, de zonen Henk en Piet verkopen veevoer, kunst mest en brandstof en zoon Aris - de logis tiek manager - brengt met paard en wa gen de bestellingen weg. Jan Groen: "Een hard bestaan. Vader ging beladen de deur uit en kwam vaak 's nachts om halftwee met de lege wagen te rug." Gelukkig dat het paard overal in Heerhugowaard en omstreken de weg 'Uit de muur' Opmerkelijk, we citeren uit 'De Noordender Nering route', een routebeschrijving langs oude dorpswinkeltjes in Heerhugowaard-Noord en Veenhuizen, is dat de firma Groen de eerste is die ver koopt 'uit de muur'. In die tijd voor Heerhugowaard en wijde omgeving welhaast het zoveelste wereldwonder. Nou ja, automatiek; automatiek met handbediening, dat wel. Er zat een luikje in de muur. Aanbellen, ook op zondag, De "kettekar"- ket ver wijst naar de hit voor de wagen - op de oude N242 (Provinciale Weg Marie-Ket-Groen met tantezegger Bets Roozendaal in de deur opening van de winkel aan de Middenweg 507

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2007 | | pagina 22