"KOUWE STOET": BEGRIP IN DE NOORD EN OMGEVING "Beleefd aanbevelend": reclameslogan die op winkelruit van supermarkt is weggepoetst Vetpot is het nooit geweest in de Armenpolder Heerhugowaard. Het land van melk en honing stond ver voorbij de polderhorizon in 't Gooi of in Wassenaar. Voor Heerhugowaarders telde een werkdag 24 uren en als je de dagopbrengst optelde kwam je niet veel verder dan een handvol guldens. Neem de familie van Jan Groen uit De Noord: harde wer kers en zich als kruidenier, melkboer, drogist, veevoeder handelaar, petroleumboer en leverancier van turfmolm beleefd aanbevelend bij de geachte cliëntèle. Op Middenweg 507 strijkt Adriaan Groen(1877-1953) omstreeks 1900 neer om zich te vestigen als kruidenier. Zoek er nu niet naar de historie, want in de tachti gerjaren van de vorige eeuw werden de opstallen gesloopt. Nu staat er een aantal vrijstaande huizen te pronken met hun nieuwerwetse uitmonstering. 'Kouwe Stoet' Geen bovenmodaal inkomen voor Adriaan en zijn gezin. Dus in de winkel wordt er van alles verkocht: van kruidenierswaren tot veevoer en turfmolm toe. Naderhand ook nog petroleum en benzine. Die benzine zal nog tot ver in de vorige eeuw dorstige automobielen voeden. Als de panden aan de Middenweg 507 worden gesloopt, is de grond doordrenkt met dit energiesap. Een grondige sanering is nodig. Adriaan Groen pakt alles aan om hem en zijn gezin in leven te houden. Niet lang na dat hij melkrijder is, vervoert hij ook brood voor de broodfabriek. Vandaar de bijnaam van de familie Groen - Kouwe Stoet - die nog steeds opgeld doet om de ene familie Groen niet te verwarren met de andere. 'Kinderarbeid' De kinderen van Adriaan - Aris, Henk, Piet, Adriaan en Marie - leren al snel de handen uit de mouwen te steken. Goedkope arbeidskrachten die net als vader Teksl en beeld: John Moesker ...In de lijd dat de be- bording nog wijst op de 4=6 supermarkt. Noorse sokken voor drie gulden en 98 cent en een ferme rookworst op één cent na, twee gulden

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2007 | | pagina 21