IS. Meester Buijs Schoollokalen en schoolhuis zijn indertijd als één geheel gebouwd. Riet Buijs- Berkhout woonde in 1996 in het vroegere schoolhuis, Rustenburgerweg 149. De in 1996 69-jarige geboren en getogen Heerhugowaardse kwam daar in 1955, toen zij trouwde met Simon Buijs. (Mevrouw Buijs is nu 80 jaar en woont er nog steeds.) Haar in 1979 overleden echtgenoot is in 't Kruis beter bekend als meester Buijs. Veertig jaar heeft Simon Buijs er voor de klas gestaan, na eerst achttien jaar op een school in Rotterdam te hebben gewerkt. Meester Buijs gaf onderricht op de H. Familieschool, aan de Jan Glijnisweg. Zijn vrouw zat als meisje bij hem in de klas. Meester Buijs heeft veel betekend voor de gemeenschap van 't Kruis. Op veel fronten was hij actief. Zo was hij een van de op richters van KSV. Bruggenbouwer De Kruizer Sport Vereniging bestond in 1996 vijftig jaar. Er woonde dat jaar één man in 't Kruis die er de beginjaren van 'de voetbal' heeft meegemaakt: Jan Groot. Hij vertelde in 1996: „Ik heb een jaar bij Hugo Boys gevoetbald. Toen was hier nog niets." Met zijn huwelijk in 1945 met Helena Beers kwam hij - in 1921 geboren in De Noord - op 't Kruis. Jan Groot geldt in de historie van KSV als bruggenbouwer, let terlijk. „Boer Willem Appelman stelde in 1946 land beschikbaar om te voetballen. Maar we mochten niet over de rest van zijn land. Wij bouwden dus een brug naar de Rustenburgerweg." Het huidige terrein is later in gebruik genomen. Jan Groot en zijn vrouw zijn in 't Kruis be kend als ome Jan en tante Leen. Jaren stonden zij in de kantine van KSV. In 1975 betrokken zij de woning Rustenburgerweg 106 (niet op de foto). (Inmiddels zijn bei den overleden.) Eerder bewoonden zij gedurende 26 jaar een van de zes woningwetwoningen aan de Rustenburgerweg, op de oude foto te zien naast de school. „Wij woonden in het voorste huis", vertelde Jan in 1996. „Halverwege de jaren zeventig zijn de drie blokken van twee woningen gesloopt. Daar zijn twee nieuwe huizen gekomen." Vrachtvaarder De gesloopte huurwoning is het ouderlijk huis van tante Leen. Zij en de overige tien kinderen van Jan Beers en Marie Beerse zijn daar geboren. Vader Jan Beers was vrachtvaarder. Hij bracht de groenten van tuinders in Heerhugowaard naar de veiling in Broek op Langedijk, via de overhaal van de Westdijk. „Mijn broers moesten 's middags altijd helpen. Als ze voor straf moesten nablijven, stapte mijn vader met de laarzen aan de klas binnen om ze te ha len", vertelde tante Leen in 1996. Zij herinnerde zich uit haar schooltijd 'paal 68'. „Op het plein van de Familieschool stond een paal. Als je straf had, moest je daar met speelkwartier bij staan. Paal 68 noemden wij die." Ze weet nog precies wie in 'de woningwet' buren waren van vader en moeder: Piet Pronk, Jan Wokke, Jan Evers, Dirk de Boer en Cor Punt. Later woonden er onder anderen Willem Beers, Gert van Twisk, Simon de Vries en Jan Does. In de nieuwe huizen op deze plek wonen nu (situatie 1996) Jan de Vries, Ben de Vries, Ted Boekei, Peter Boekei, Bert Dudink en Alfons Dekker. De voorgaande drie artikelen zijn eerder gepu bliceerd in Alkrnaarsche Courant, op 27 juni 1995. 13 februari 1996 en 2 juli 1996

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2007 | | pagina 20