VOOR STRAF MET SPEELKWARTIER BIJ PAAL 68 STAAN Ruim een halve eeuw geleden telde De Noord een vijftigtal middenstanders. Aan de Middenweg zaten toen heel wat nering doenden op een rijtje. Piet Kager: „Piet Kamp de schilder, mijn moeder met een textielzaakje, Cor Ursem met Nieuw Leven, Jaap Groenland met het andere café, Nic. Doodeman de kapper, bakker Jo Blank, slager Louw Commandeur en Piet de Goede de schoenmaker. Zij wilden af van die bruggetjes. Die werden te smal om de zaak met de auto te bereiken. Ik reed zelf met een Gudbrot, een dichte bestelwa gen, tweetakt." Al als jochie hielp Piet zijn moeder, de weduwe Kager-Weel. „Uit school, van kwart over drie tot zes uur, ventte ik met band, garen, veters, zeep, kamfer, noem maar op. Van elke gulden kreeg ik twee cent. Op zo'n middag verkocht ik gauw voor drie gulden. De zes centen gingen in een potje. Daar betaalde moeder later on verwachte rekeningen mee." Uren gedregd Met de demping verdween ook de kolk bij Nieuw Leven. „Daar voerden de tuinders met hun schuitjes onderdoor. Bij de kolk had de toen ongeveer 10-jarige Marie Ursem eens haar portemonneetje in het water laten vallen. Daar zat liefst zestig cent in. Een enorm bedrag. In die tijd ver diende een arbeider vier tot vijf cent per uur." „Uren hebben we gedregd in de sloot, maar helaas. Ook bij de demping kwam het portemonneetje niet boven. Marie was een dochter van Klaas Ursem. Die zat op Toorenburg. Deze grote boerderij in De Noord verbrandde beginjaren dertig." Café De Vriendschap Het huisje naast Nieuw Leven, evenwijdig aan de weg, verdween in 1929. Het werd bewoond door Nic. Doodeman, de kapper, en schoenmaker Piet de Goede. Laatstgenoemde verhuisde naar de over kant van de Middenweg; Doodeman knip te voort in het pand Middenweg 546 (in 1995 kapsalon Frank). Jaap Groenland, de schoonvader van Piet Kager, sloopte het huisje en bouwde er een opslagruimte ('De Stal') en zaal bij zijn café De Vriendschap. Jaap Groenland had in 1924 De Vriend schap (net tussen de bomen zichtbaar op de oude foto) overgenomen van zijn broer Willem, die kastelein werd van De Koffiemolen in De Noord. Piet Bleeker nam De Vriendschap in 1951 over van Groenland. Thans zwaait de der de generatie Bleeker er de scepter. Bij Groenland was altijd de Noordender kermis. „De vader van kermisexploitant Cock Braak uit Egmond kwam hier altijd met de zweef. Hij ging met paard en wa gen met een gang over het oude bruggetje, bang dat hij er door zou zakken." Een van de attracties op de kermis was de koekhakkerskraam. „Wij als jochies kre gen dan de overgebleven slierten koek." Klaas Mul De klinkers van de Middenweg werden asfalt. „Vroeger had je één stratenmaker voor de gehele Middenweg, Klaas Mul. Wat heeft die man een werk verzet." Weg paardenpadje. Weg bomen. Weg huizen van de wo ningbouw. Weg sloot met bruggetjes.Weg geborgenheid. De vooruitgang - veel geroemd, soms verfoeid - heeft ook de Rustenburgerweg niet ongemoeid gelaten. Deze verbinding van Heerhugowaard met Rustenburg heeft een vrijwel complete me tamorfose ondergaan, zo leert de foto van halverwege de jaren twintig. Wat bleef is het forse pand rechts. Dat heeft zich als enige kunnen handhaven in dit stukje van 't Kruis, de buurtschap van Heerhugowaard die geen buurtschap meer is. Woningbouw heeft 't Kruis opgeslokt, hoewel daar op de nieuwe foto van de Rustenburgerweg nabij de kruising met de

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2007 | | pagina 18