DORPSBEELD: HEERHUGOWAARD TOEN EN NU STEENTJES GOOIEN TEGEN DE PAARDEN IN DE DOORRIJSTAL 'Steentjes gooien tegen de paarden in de doorrrijstal', 'Twee kwartjes voor koorzangers in Nieuw Leven' en 'Voor straf met speelkwartier bij paal 68 staan'. Deze drie artikelen van Ed Dekker, journalist van het Noordhollands Dagblad, publiceerde de Alkmaarsche Courant in respectievelijk 1995 en 1996. De artikelen verschenen in de rubriek 'Dorpsbeeld'. Deze serie beschreef aan de hand van een oude en nieuwe foto van hetzelfde plekje allerlei veranderingen. Heerhugowaard kwam in deze reeks aan bod met Centrumwaard, De Noord en 't Kruis. De drie artikelen zijn in De Overhaal opnieuw geplaatst. Ze zijn nagenoeg on gewijzigd opgenomen. De beschrijving van de huidige situatie heeft dan ook betrek king op de jaren 1995-1996. Steentjes gooien tegen de paarden in de doorrijstal van Jaap Wester, de kastelein van café Halfweg aan de Middenweg tegenover de katholieke kerk. En dan drie centen verdienen van de nietsvermoedende kastelein om de mest op te ruimen die de dieren er van schrik hadden achtergelaten. Gekkigheid in zijn jonge jaren van de in 1931 geboren Jan Rood. De oude en nieuwe foto van het stukje Middenweg net ten zuiden met de knik van de Van Veenweg schelen elkaar zeven tig jaar. Zeer veel veranderde, maar de fa milie Rood hield stand. In 1926 namen de pas getrouwde Cor Rood en Geertje Weel de bakkerij van va der Cees Rood over, Middenweg 237 (hal verwege links op de foto's). Cor Rood en Geertje Weel zijn de ouders van Jan Rood. Hun kleinzoon Jos Rood begon in 1987 te bakken op deze plek. Het verhaal over de familie Rood is uitge breid weergegeven in De Overhaal 2006 ('Jan Rood: Brood bakken is toch je lust en je leven', artikel van John Moesker). Daarom nu meer aandacht voor de andere bewoners van dit deel van de Middenweg. Let wel, de beschrijving van de nieuwe fo to betreft de situatie van 1995. Smederij We nemen pand voor pand bij de kop, van links naar rechts. Het forse pand uiterst links - Middenweg 229 - kenmerkt zich door de onaangetaste hoofdvorm en het veelzijdige gebruik: van de smederij van Piet Pepping, de fietsenmakerij van Jan de Wit, het winkeltje van Jan Zijp en de fiet- senzaak van Piet Overtoom en Klaas Gildemeijer tot de vrijetijdskleding van Husky. Jan Zijp had overigens meer drukte met zijn naastgelegen café De Landbouw (niet zichtbaar, thans een chinees-indisch restau rant). Zijn vrouw Grietje Koning bestierde het winkeltje (met onder meer hooivorken, koetouwen en harken), zijn zoon Siem ver kocht Esso-benzine. Jan Rood grinnikt als we hem (in 1995) de oude foto laten zien. „Tegen ons kleine jon gens zei Jan Zijp vaak of wij een cent wil den. Om wat te kopen bij Teuntje Zut. Hij duwde je dan iets in je hand. Meestal was het een pruimpie uit zijn mond." Grutterswinkeltj e Teuntje Zut-Wester was de vrouw van Jan Zut. Ze woonden in het huis direct naast het forse pand en ze hadden een grutters- winkeltje. Ook kon je er snoep kopen. Piet Buurman sloopte het houten huisje. In het nieuwe pand verkocht hij ijs: Heerhugowaards eerste ijssalon. Piet ging op stap met de ijskar, zijn vrouw Anna Jong stond in de salon. Willem Brand maakte er een patatzaak van. Ook Siem Kaandorp en Siem Morsch verkochten er Tekst: Ed Dekker Foto's: Jan de Vries (2) J. Bloothoofd-Wester, Studio Wiek Natzijl, Ed Dekker

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2007 | | pagina 14