En dan was je wat dat betreft al een heel eind op dreef. Jan vroeg zijn rijbewijs aan en werd op een gegeven moment verzocht om in res taurant Kinheim, tegenover het station in Alkmaar, te verschijnen. Daar werd hij op gewacht door degene die het examen af zou nemen. Dat was in die tijd één per soon met de naam Mater. De theoretische vragen die Jan werden voorgelegd beant woordde hij naar behoren, waarna de rij vaardigheid werd beoordeeld. De heer Mater nam naast Jan in de auto plaats. De rit voerde door de binnenstad. Over de Dijk, het Waagplein, de Houttil en rechtsaf de Langestraat in. Hoewel Jan wat gespan nen was ging het allemaal gelukkig naar wens. Jan had een Amerikaanse Ford van de baas mee gekregen. Omdat hij niet groot van stuk was en een bochel had, had hij wat moeite om door het stuur en over de motorkap het straatbeeld te beoordelen. Hij reed dus vanuit de Houttil de Lange straat in, maar vergat daar één ding: zijn richtingaanwijzer terug te zetten (in die tijd ging dat niet automatisch). De heer Mater, die nogal stotterde, zag dat Jan zijn richtingaanwijzer vergat. Hij zag het nog even aan, maar zei toen: "P..p..p..p..p..pijl weg!", daarmee duidende op de richting aanwijzer, die nog uitstond. Toen hij zag, dat dat geen resultaat had, herhaalde hij "P..p..p..p..p..pijl weg!" Jan, die toch wel wat nerveus was, dacht "Pijlweg, Pijlweg?" Hij was redelijk bekend in de binnenstad van Alkmaar, maar van de Pijlweg had hij nog nooit gehoord. Na de tweede aanwijzing raakte hij helemaal de klus kwijt. Aan het eind van de Lange straat keek hij alle kanten uit, maar ont dekte geen Pijlweg. En zodoende ging hij niet links en ging hij niet rechts. Maar voor hem was de Grote kerk. Het ging niet hard en dus viel de schade mee toen hij tegen de kerk aanreed. Of Jan nog een keer moest terugkomen bij de heer Mater of dat deze misser door de vingers werd gezien, vermeldt het verhaal niet. Het voltallige personeel van garagebedrijf A. de Groot

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2007 | | pagina 13