9. de 50er jaren begonnen. Beginnend bij het station van Heerhugowaard werd ten noorden daarvan door de gemeente Heerhugowaard steeds meer boerenland en de zich daarop bevindende boerderijen tussen de spoorlijn en de Westerweg door aankoop verworven en in een relatief hoog tempo bouwrijp gemaakt. In de loop van een aantal jaren gingen boerderijen met namen als Kavelotje, Phoenix en De Ster tegen de vlakte om plaats te maken voor fabrieken, werkplaatsen, koelbedrij- ven en dergelijke. Op het kaartje van de oude Zsp zien we de talrijke kleine akkers een beetje kris kras door elkaar liggen. Jaren geleden vertelde een oud-tuinder mij dat hij ooit op het land dat hij daar toen in gebruik had, begonnen was met het gebruik van kunstmest (waarschijnlijk chilisalpeter). Hij durfde toen echter niet openlijk voor deze 'nieuwlichterij' uit te komen, bang als hij was door de buren te worden uitge lachen. Daarom besloot hij het goedje 's nachts in het donker maar op zijn land te strooien. Pas toen hij maanden later met trots zijn royale oogst aan vroege aardap pelen kon laten zien, durfde hij voor het gebruik van zijn 'wondermiddel' uit te ko men. Hij had immers eer van zijn werk. Kunstmest, dat wasje ware! De tuinder bleek zijn geld niet besteed te hebben aan een miskoop; haast iedereen volgde weldra zijn voorbeeld. Zo heeft ook in dit eeuwen oude tuinbouwgebied het ge bruik van kunstmest op den duur ingang gevonden. En zo is het later ook gegaan met de mechanisatie. Dat laatste gebeurde pas na de verkave ling en niet eens zo snel. Het paard bleef nog lang de ge bruikelijke krachtbron. Daardoor hoorde men des tijds in de oude Zsp maar zelden het geknetter van de kleine freesmachientjes. Wel hoorde je er overal het geluid van de vogels en soms het geschreeuw van tuinders of loonploegers wanneer ze hun trekdieren aanvuurden als die op den duur hun gang ver traagden door het zware werk. Maar ook die geluiden zouden op den duur verstommen, net zoals het oude landschap uit het zicht zou verdwijnen. Pas rond 1950 verschenen op het modern verkavelde land van de Zsp de eerste trek kers en werden de paarden schoorvoetend van de hand werden gedaan. Trekkers jadie werden niet moe en vroegen ha ver, gras noch hooi! Echter wel benzine, petroleum of diesel. Oudere tuinders be gonnen dan ook niet of pas later aan het gebruik van tractoren. Wel maakten ze met name in de vaarpolders al heel wat ja ren volop gebruik van kleine, tweewielige trekkertjes, met name de typen met een freesbak. Met dit werktuig kon men in het voorjaar zorgen voor een mooi zaai- of plantbed en er later ook mee wieden en aanaarden. In dit jaargetijde klonk het geknetter van deze éénpitters je van hein de en ver in de oren. Het leek haast wel of ze net als de zwaluwen en kieviten een soort lenteboden waren! Woonhuis van de fami lie Jan van Kleef Ant.z Links naast de woning zijn de akkertjes te zien waarvan er velen waren in de Zsp. Hieruit blijkt dat de verkaveling nog moest plaatsvinden

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2007 | | pagina 11