Bollen planten twee gebiedsdelen van Zuid-Scharwoude. Iets ten zuiden van deze brug aan de westkant van de ringvaart stond vroeger een wipwatermolen die in 1934 door brand verloren ging. Waar de Lange Balk aansloot op de Hasselaarsweg was voor heen een kleine buurtschap: een groepje van drie of vier huizen. Op de foto met de spelende kinderen ziet men links van het woonhuis (toen van de familie J. van Kleef Ant.z.) nog de eiland jes liggen van de oude verkaveling. De foto is dus vóór 1940 gemaakt. Tijdens de herverkaveling werd aan weerszijden van de ringvaart zand gestort voor de opritten van de geplande, in beton uit te voeren brug plus viaduct zoals die nu daar te zien zijn. Deze kunstwerken werden pas in 1949 opgeleverd doordat de bouw ervan als gevolg van de oorlog jarenlang geen doorgang kon vinden. De nieuw verkavelde Zsp is altijd een ge bied voor vrij intensieve tuinbouw ge weest. Weiland was er haast niet te vin den. Maar de tijd van toen is voorbij, want zoals vroeger de tuinbouwgewassen zich tijdens de groei boven de grond ver hieven, zo zijn gedurende de afgelopen ja ren allerlei gebouwen, van werkplaatsen tot inrichtingen, in dit agrarische gebied verrezen. Zag men er vroeger de gewas sen groeien, wat er nu groeit is de econo mie. Alle poldergrond wordt nu ingeno men door gebouwen van ondernemingen en instellingen. Deze ontwikkeling is in Zuid-Scharwouderpolder (Zsp) 1. Westelijke ringvaart van polder Heerlmgowaard 2. Polderkade van de Zsp 3. De "Polderwoid" 4. de Lange Balk 5. Buurtschap Pannekeet 6. Hellingbok 7. de Zottdberg 8. het Hasselaarshuis 9. Pannekeetpolder 10. Hasselaarsweg

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2007 | | pagina 10