19. Bakkersvisie Jan Rood beseft dat de groeivisie van Molleman naadloos aansluit bij zijn bak kersvisie. Zijn winkeldeur gaat niet dicht, hij besluit in 1963 zelfs een nieuwe bak kerswinkel te openen op dezelfde plek als de oude. Een schot in de roos, leert de dag van vandaag. De poldergemeente vanouds begint aan haar tweede jeugd. Dichtbij de Rood's stek worden de eerste huizen gebouwd. En de groei mondt uiteindelijk uit in een ge meente die één dezer dagen haar 50.000ste inwoner begroet. Jan Rood, inmiddels 75 jaar, stopt in 1988 met het broodbakken. "Drie oudere broers waren al gestorven en ik was toen aan de beurt, 't Ging op het rijtje af!" Jan Rood draagt de zaak over aan zoon Jos, werkt nog enige tijd als 'jongmaatje' bij zijn zoon en geniet nu van zijn leven, samen met zijn vrouw, aan de Van Ostadelaan. Op het moment dat wij Jan interviewen is broer Henk net over uit Nieuw-Zeeland. Met de broers Peter (1928-1965) en Nico (1933-1995) verhuist hij naar onze tegen voeters. Samen met Peter runt hij eerst een bakkerij onder de naam 'Rood Brothers'. Later gaat hij zelfstandig verder, neemt een grote bakkerij over en waagt zich, eerst aarzelend, daarna met ambitie aan het onroerend goed. Inmiddels woont hij al een halve eeuw in Nieuw-Zeeland, komt regelmatig naar Nederland voor fa miliebezoek, maar zegt Nieuw-Zeeland als zijn vaderland te beschouwen. Van Jan Rood (1825) naar Jos Rood (1961): een bakkersgeslacht dat bijna twee eeuwen oud is, waarvan de 'Heerhugowaardse' tak 125 jaar de bak kersoven warm heeft gehouden. Het gist zit de Rooddynastie in de genen. In 1987 - een jaar voordat Jan Rood offi cieel zijn bakkersmuts aan de kapstok hangt, poseert hij met zoon Jos voor één van de bakmachines. Tussen 1881 en 1987 is er veel gebeurd in het bakkers wereldje. Links op de foto Jan Rood en rechts broer Henk, overgekomen uit Nieuw-Zeeland.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2006 | | pagina 21