17. Voor de jonge ondernemer een regelrecht tegentijOndanks het roeien tegen de stroom in, noemt hij zijn bedrijf trots "De Vooruitgang". Want laten we wel zijn: ook tegen de de stroom in, kun je vooruitgaan. Twee belangrijke elementen spelen een rol bij "De Vooruitgang". Cor verstaat zijn vak: het brood van Rood blijft ondanks de crisis voortreffelijk smaken. En het tweede is dat Cor, zijn vrouw Geertje en de mede werkers hard werken van de vroege och tend tot de late avond. Nachtwerk Jan Rood: "Dat is eigenlijk niet veran derd. Net als ik, stond mijn vader 's nachts om twee uur op en vrijdagavond stonden we zelfs al om negen uur 's avonds in de bakkerijWij vonden dat he lemaal niet erg en niets geen last van slaap, hoor! Zelf sliep ik overdag in twee etappes en kwam dan toch wel aan mijn acht uren slaap. Natuurlijk offer je best een deel van je sociale leven op. Maar 't is een bar mooi beroep, dat bakkersvak. Als je de broden uit de oven haalt, alles egaal en mooi gerezen, dan is dat toch je IJsbakker Het 'oude' beeld van Heerhugowaard: de Middenweg en een handvol zijwegen. Meer kilpaden die langs de killen (sloten) diep in het polderland doorliepen. Boerderijen stonden vaak langs zo'n kil en hun bewo ners moesten natuurlijk van brood worden voorzien. Bakker Rood bracht het brood tot aan de Laanderweg in De Noord. Eerst met paard en wagen en de transportfiets met broodmand voorop; later met de (bestel)auto. "Dat bezorgen met de transportfiets was vroeger geen lolletje," zegt Jan Rood. "Zeker 's winters niet. Dan moest je over de modderige kilpaden en over beijsde bruggetjes. Je had geluk als de sloten bevroren wa ren. Dan ging je met de fiets over het ijs naar de klant aan het volgende kilpad. Totdat het ijs je op een dag door de dooi niet meer kon houden en je door het ijs zakte. Dan ging de hele handel te water..." Foto vond 1927. De bak kerij is nog in oorspron kelijke staat en de fami lie Rood portreteert pontificaal zoals dat in die tijd gebruikelijk was. V.l.n.r. Cor Rood, Cees Rood, als kind op het fietsje, Geertje Rood- Weel, de echtgenote van Cor, bakkersknecht Piet Snoek, later zelfstandig bakker aan de Draai, en Siemen Rood. De twee vrouwen kent Jan Rood niet.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2006 | | pagina 19