mag je ze bedat welders roepe!" Jan die wel begreep dat ze hem er voor over had den, hield nu verder maar z'n mond. Tegen twee zulke kerels kon hij toch niet op. Hameren Gert had intussen het eerste ijzer rood gloeiend gemaakt en begon er op te hame ren dat de vonken er vanaf vlogen. Af en toe paste hij het dan weer op de paarden hoef waardoor er een sissende vette rook wolk vrij kwam die heel erg stonk. "Doen de deur effe open joon" zee Gert "ik stik de moord zo!" Hij stond dan ook vlak boven de rook om dat hij anders niet goed kon zien of het ij zer al paste. Snuivend en blazend was hij daar aan het branden en toen het eindelijk naar zijn zin was koelde hij ijzer het in de bak met water af en begon het daarna met vierkante nagels aan de hoef vast te slaan. Een raar idee eigenlijk: vierkante spijkers, dacht Jan, maar hij herinnerde zich dat meester op school al eens uitgelegd had dat die veel beter bleven vastzitten in zo'n paardenhoef. Toen het ijzer goed bevestigd was knipte Gert de uitstekende punten die aan de zijkanten uit de hoef kwamen er af en vijlde daarna met een grove vijl het geheel mooi glad. Daarna maakte hij op dezelfde wijze ook het an dere loszittende ijzer vast en vijlde ook daar de boel wat bij. Toen pakte hij een emmer met verlopen olie en een kwast en smeerde een laag zwartsel over de twee hoeven. "Ziezo" zei ie "jullie peerd heb weer een paar nuwe skoene." Hij haalde de ijzeren stang weg, maakte het touw los en zei, Bruin voorzichtige naar buiten duwend: "Zo, bring die maar weer nei huis. Je va der en moeder zelle nou bedat welders wakker weze!" Natte Sokke Stukkie f ietse koike op de do ik donderkoppe in de lucht een hoosbui en.... natte sokke ois in sloot skosse trappe bientje over een wak en.... natte sokke plante zette 't spul an de groei soppege klai de boel verrot en natte sokke speulende joos boot in de gracht een gointje, een por omkukele en natte sokke bestuurders zurg gemaal en waterpoil 't moet voor mekaar want aars.... natte sokke. Anneke Groot

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2006 | | pagina 11