HEERHUGOWAARD "VAARPOLDER" Varen door polder Heerhugowaard: 'puzzeltocht' voor tuinders Heerhugowaard is, zoals dat bij polders gebruikelijk is, altijd rijkelijk voorzien ge weest van water. Pas in de twintigste eeuw verruilt de Heerhugowaardse boer zijn status als veeboer voor die van tuin der. De tuinbouw levert immers meer op dan het schamele bestaan van een veehou der. Ook weer logisch, want menige boer ziet aan het einde van de 19e eeuw zijn veestapel ten onder gaan aan de veepest. De tuinder in Heerhugowaard valt dus met de neus in de boter als hij zijn waren naar de inmiddels opgerichte veiling in Broek op Langedijk moet brengen. Een 'puzzeltocht' is het wel om uiteindelijk in Broek terecht te komen, getuige het 'reis verslag' van Piet Beers. Vanaf 1930 tot 1945 is Heerhugowaard rijk voorzien van waterwegen. Daar wordt dan ook veel gebruik van gemaakt voor het vervoer. De wegen in de polder zijn namelijk erg slecht. Het is in de jaren dertig dat mijn vader met een geleend schuitje groenten ver voert naar de veiling in Broek op Langedijk. Hij doet dat voor tuinders, om dat die zelf niet over vervoer beschikken. Meer klandizie Als vervoerder moetje er voor zorgen dat de groenten en aardappelen zo goed mo gelijk gepresenteerd worden bij de vei ling. Na verloop van tijd krijgt hij al meer klandizie en het gaat zelfs zo goed dat hij met meer schuitjes kan gaan varen. Hiervoor is natuurlijk veel mankracht no dig, maar gelukkig bestaat het gezin uit zeven jongens en vier meisjes; dus kun nen er heel wat zeilen worden bijgezet. De goederen komen overal vandaan, soms moest je ze helemaal halen in Rustenburg. Nu kun je je dat niet meer voorstellen, maar aan beide kanten van de Rustenburgerweg was er in die tijd vaar water. Komend van Rustenburg moest je aan de linkerkant varen tot aan de kolk bij Offeringa. Daar kon je niet verder omdat er een stuw lag. Daar ging je onder de weg door en dan onder de Jan Glijnisweg tekst: P. Beers Beeldmateriaal: Jan de Vries Middenweg/hoek Rustenburgerweg (rechts) Links vóór de sigaren zaak van Eejje de Beurs. Daarachter de kippenboerderij van Kout en daarachter de boerderij van Cor Mul (verbrand). Het water langs de Rustenburgerweg werd bevaren door o.a. de fa milie Beers Foto omstreeks 1935

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 8