OP JANUS BOEKESTEIN KON JE DAG EN NACHT VERTROUWEN Halve eeuw koetsier en chauffeur van Heerhugowaardse dorpsdokters Op 17 augustus 1949 sluit Janus Boekestein een vijftigja rig dienstverband af. Hij is koetsier, en later chauffeur bij de doktoren Post, Spiering, Swart en Herckenrath ge weest. Ook treedt hij op als bode voor het ziekenfonds. Een unieke persoon in een polderdorp waar de huisartsen een halve eeuw lang dag en nacht op kunnen vertrouwen. In de gemeente Heerhugowaard, die in die tijd hoofdzakelijk bestond uit hard werkende tuinders, veehouders en mid denstanders, veelal gekleed in blauwe kiel en Manchester broek viel Janus op door zijn correcte verschijning. Boekestein was een kleine man in een net pak met de ha ren keurig gekapt. De waardigheid, die - naar hij vond - bij zijn functie paste, straalde hij altijd uit. In zijn werk en als persoon werd hij door iedereen in hoge mate gewaardeerd. Dat bleek wel. Voor de viering van zijn veertigjarig jubileum behaagde het koningin Wilhelmina om aan Janus de eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, toe te kennen. Zilver en goud In 1949 was burgemeester Sutman Meyer zo overtuigd van de grote mate van hulp vaardigheid, dienstverlening en plichtsbe trachting van Janus dat hij zijn uiterste best deed bij de Commissaris van de Koningin om aan Janus, ter ere van zijn 50-jarig jubileum, een koninklijke onder scheiding in goud te verlenen. Het minis terie van Sociale Zaken weigerde dit en was hierin zeer strikt. 'Den Haag' ant woordde de burgemeester: "De ereme daille in goud wordt uitsluitend toege kend bij een zestigjarig dienstverband." Het ministerie was niet te vermurwen hierop een uitzondering te maken. Burgemeester Sutman Meyer vond even wel dat er in dit geval zondermeer iets moest gebeuren en kende aan Janus de gouden eremedaille van de gemeente Heerhugowaard toe Windvlaag Janus reed de koets voor verschillende doktoren. Heel vaak heeft hij dok ter Post en daarna dokter Spiering 's nachts naar een verre patiënt in De Noord moeten brengen. Janus bleef in die gevallen rustig zitten wachten tot de dokter met zijn vi site klaar was. Op een keer moest dokter Post midden in de nacht naar De Noord voor een bevalling van één van zijn patiënten. En Janus maar wachten.Terwijl hij zat te knikkebollen op de bok van de koets schrok het paard van een stuk papier dat door een wind vlaag opwaaide. Daardoor klapte het deurtje van de koets dicht. Voor Janus was dit een teken dat de dokter terug was van zijn visite en dat hij naar huis kon terugke ren. Thuisgekomen merkte Janus dat de dokter niet in het rijtuig zat. Het was een Tekst en beeld Jan Swart

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 5