het museum een vrijgekomen noodge bouw van een school te betrekken. Het be stuur vond echter dat er maar één plaats was waar het museum thuis hoort en dat is in het oude gemaal. Er werd een minimum exploitatie begroting opgesteld. De beno digde gemeentesubsidie werd aangevraagd met de nuchtere toevoeging: "komt er minder geld, dan gaan we in liquidatie, want naar zo'n schooltje gaan we niet" De gemeente deelde gelukkig onze me ning en ook het waterschap schonk een deel van het voor de sloop gereserveerde geld. Er kwam een overdrachtsceremonie, waarbij de stichting het hele gebouw voor 99 jaar in erfpacht kreeg. Renovatie Wat begon als tentoonstellingsclubje werd nu een beetje bedrijfsexploitatie. Zoals te begrijpen was er in de laatste 15 jaar vrij wel geen onderhoud gedaan, zodat naast de museale aanpassingen ook kostbaar on derhoud moest worden uitgevoerd. Er werd een grote binnenrenovatie voltooid. Alle elektra werd vernieuwd, een nieuwe vloer met vloerwarming in de pompruim- te, de vriendenkamer en het kantoor wer den gebouwd. Nu de pompruimte meer dan toonbaar was geworden, kwam de mogelijkheid in beeld om in deze ruimte ook bijeenkomsten te houden. Het plan om er naast houden van lezingen ook hu welijken te voltrekken viel goed en na het aanbrengen van een geluidsinstallatie kwam dit ook van de grond. Het bestuur blijft van mening dat het gebouw alleen te exploiteren is wanneer het voor meerdere representatieve taken wordt gebruikt. De volgende renovatieronde kwam eerder dan bedoeld. Kozijnen waren aan vervan ging toe, het dak van de westelijke aan bouw moest worden vernieuwd en ook grote delen van de gevel wachtte op nieu we voegen. Na veel rekenwerk en ge sprekken met de bank werd opdracht ge geven. Inmiddels is ook dit verwezenlijkt en wacht alleen nog de restauratie van het pannendak. Activiteiten In de achterliggende periode zijn de ten toonstellingen en lezingen bijna ononder broken doorgegaan. Het bezoek is vrijwel constant, waarbij de schoolbezoeken ge lukkig steeds frequenter plaats hebben. De museumwerkgroepjes hebben jaar na jaar nieuwe thema's uitgediept. Ook de fo tocollectie is voortdurend uitgebreid en op orde gehouden. Nieuw was de toevoeging van het videoarchief van Herato. In de toekomst zal hier ook aandacht aan wor den besteed. De Vriendenkamer, opgezet met behulp van de vereniging van vrien den van het museum (1982), biedt ruimte aan wisseltentoonstellingen en exposities van lokale kunstenaars. De lezingen verheugen zich in een toene mende belangstelling. De variëteit van onderwerpen en de goede kwaliteit daar van is daar zeker debet aan. We zijn er trots op dat in onze gemeente al ruim 25-jaar een museum in stand kan worden gehouden door vrijwilligers. I

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 58