Slagschaduw Tot slot een kijkje op de Molenweg. De molenkaai, de uitstulping aan de zuidzijde van de berm waarop Annie Breed-Ruiter als kind vaak speelde, is snel gevonden. Er parkeert een auto, op weg naar de aan grenzende volkstuin. Hier stond dus ooit de ondermolen van de Middelpolder, de molen van Pieter van Schagen. Naar de Plempdijk/Berkmeerdijk. Vanaf deze plek valt een brede sloot op. Op de naast gelegen Groenedijk - die ooit het oude land van Veenhuizen beschermde te gen het opdringerige water van De Waert - grazen koeien. De sloot is een restant van een van de molenkolken. Een andere kolk is gedempt. „Nog niet zo lang terug", weet Piet Weel (65). „Ik denk zo'n 25 jaar geleden." Piet Weel woont op de stolp Vrede Oord aan de Plempdijk. Op deze boerderij zat ook zijn grootvader Petrus Barthelomeus Weel. „Hij wist er van dat de wieken van een van de molens bij goed zonnig weer slagschaduw in huis veroorzaakte." Hensbroek, september 2005 Ruiter) Frans (links) en Theo Ruiter bij de berg ste nen op de vroegere mo lenkaai, begin jaren vijftig. De gemeente Heerhugowaard heeft deze plek lange tijd in gebruik gehad om straatklinkers op te slaan en te bewerken, (foto van Annie Breed- Bronnen Regionaal Archief Alkmaar: - archief Polder Heerhugowaard (met een inleiding van Diederik Aten over de historie van de polder) - bevolkingsregister - akten burgerlijke stand Kadaster Alkmaar De Heerhugowaard, de geschiedenis van de Huygenwaert, 1981, J.J. Schilstra De Heer-Hugowaard (1629-1929) - een geschie denis van den polder, 1929, mr. J. Belonje Molens in Noord-Holland, inventarisatie van het Noordhollands molenbezit, 1981, G.H. Keunen e.a. Droge voeten op vrije grond, de geschiedenis van West-Friesland en Kennemerland in vogelvlucht, 2001, Henk Komen West-Friesland in oude kaarten, 1987, Mare Hameleers Historische Atlas Noord-Holland, 1990 Kaartboek Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland 1745, heruitgave 1980 'Stratenmaker Klaas Mul één met de Middenweg van Heerhugowaard'in: West-Frieslands Oud Nieuw, Westfries Genootschap, jaarboek 1997, 'ar tikel Ed Dekker 'Het molenmakersbedrijf Poland: een ambachte lijke traditie van 130 jaar in Heerhugowaard: in: West-Frieslands Oud Nieuw, Westfries Genootschap, jaarboek 1995, artikel Ed Dekker Website De Woonomgeving (www.dewoonomge- ving.nl) Website stamboom Van Schagen www.lindaout. nl) Website graf stenenproject Noord-Holland (www.schiltmeijer.nl)

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 53