49. Veel landerijen in de polder stonden dat najaar vijf weken blank. De overlast ver oorzaakte veel gemopper bij de ingelan den. De polderbaas kreeg voorjaar 1875 opdracht een plan te maken voor de bouw van een stoomge maal. De toestand was in het najaar van 1876 weer kritiek. De hachelijke situ atie leidde tot het besluit voor de bouw van een hulpstoomgemaal van 120 pk, uitge rust met twee vij zels, aan het einde van de Oostertocht aan de Huygendijk. Het hulpstooomgemaal werd in 1877 in bedrijf gesteld. De wateropbrengst viel echter tegen. Er waren fouten gemaakt met de vijzels. Dit kostte eind 1878 de oude polderbaas, P. Leguit, zijn betrek king. Het gemaal werd in 1889 uitgebreid met een tweede stoominstallatie en een centri- fugaalpomp. Eind 1906 besloot het pol derbestuur de installatie van het stoomge maal geheel te vervangen. Het vernieuw de gemaal werd uitgerust met twee centri- fugaalpompen. Van zes naar niets Van zes molens nabij de Molenweg naar geen enkele. De eerste twee verdwenen in of nabij 1810. De resterende vier werden gesloopt in de jaren 1877-1894. In deze periode zijn er zestien poldermolens afge broken. In 1894 stonden er tien stuks, te gen 26 in 1871 (beide exclusief de strijk molens). Met de bemaling was de Heerhugowaard in 1889 vrijwel helemaal overgegaan op stoom. Het duurde echter nog tot mei 1904 voordat de laatste twee molengan gen werden stilgezet. Vanaf dat moment was de polder volledig aangewezen op het stoomgemaal. Met het buiten bedrijf stellen van de laat ste twee molengangen in 1904 waren nog Aaltje Scholten had verloren, in 1879. Pieter is een zoon van Dirk Klaaszn. van Schagen en Trijntje Poland. Vader Dirk zat eerder op de ondermolen. Dirk van Schagen (1786-1866) was tot zijn dood watermolenaar. Jacob Volkers, Arie Komen, Jacob Leegwater, Gerrit van Veen, Klaas van Schagen en Pieter van Schagen. Zij zijn de allerlaat ste molenaars 'van de Molenweg', zij sluiten een lange reeks van personen af die de zes molens jaar in jaar uit ma lende hebben gehouden. Geen ontkomen aan Voor hen was er geen ontkomen aan: 'het stoommachien' maakte de molens overbo dig. In 1871, in de laatste fase van de windbemaling telde de polder 37 molens: elf bovenmolens, vijf middenmolens, tien ondermolens en elf strijkmolens. Dit wa ren er tien minder dan de 47 stuks die in 1635 hun wieken lieten draaien. Ernstige wateroverlast in de herfst van 1874 leidde tot de overschakeling op stoombemaling in de Heerhugowaard. De trots van historisch Heerhugowaard: het Poldermuseum aan de Huygendijk. Dit vroe gere stoomgemaal functioneert sinds 1980 als Poldermuseum. (foto Ed Dekker) Piet Brink (links) en Jan Bult voeren onderhoud uit in het stoomgemaal, aan twee verticale compound stooomma- chines, 210 pk. De ma chines zijn geschakeld aan vier vlampijpketels. De foto dateert van rond 1925. (foto archief Jan de Vries)

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 51