DE ZES VERDWENEN MOLENS VAN DE MOLENWEG „We speelden altijd op de molenkaai, tegenover ons huis." Annie Breed-Ruiter (67) uit Heerhugowaard woonde vroeger aan de Molenweg. Met de molenkaai bedoelt zij de uitstulping van de Molenweg nabij de Middenweg. Haar grootvader Cees Ruiter was daar als gemeentelijk werkman vaak bezig met stenen kloppen. Op deze plek heeft jaren een puinbreker gestaan. Ooit maalde hier een watermolen. wege een groep molens die voor de drooglegging in de jaren 1629-1630 van De Groote Zuyder Waert was gebouwd nabij het oude land van Veenhuizen. Een van de andere verrassingen is dat di verse molenaars Van Schagen een bestaan hebben gehad aan de Molenweg. Van Schagen is een bekende naam in de regio nale molenwereld. Zo laat Jan van Schagen de wieken van 'zijn' Kaagmolen aan de Nieuweweg te Spanbroek nog ge regeld draaien. Voorts maken we kennis met vier genera ties Van Veen als molenaar. Kavelkaart 1631 De zes molens bij de Molenweg waren watermolens van de polder Heerhugowaard en zijn kort voor of tij dens de drooglegging gebouwd. Het zestal staat aangegeven op de bekende kavel- kaart van de ingepolderde Grote Waert uit 1631 van Anthonius Metius en Baert Claesz. Zij waren de belangrijkste land meters die betrokken waren bij de werk zaamheden rond de droogmaking van De Waard. De molenkaai herinnert aan de tijd dat de Molenweg zijn naam volop eer aandeed. Ooit hebben aan en nabij de Molenweg - de verbinding tussen de Middenweg en de Plempdijk - zes molens gestaan. Over de ze molens gaat dit artikel. Hun verhaal wordt geschetst tegen de achtergrond van de geschiedenis van de watermolens in de polder Heerhugowaard. De zoektocht naar de verdwenen molens van de Molenweg levert allerlei verras sende ontdekkingen op. Allereerst wordt de merkwaardige knik in de Molenweg ter hoogte van het veehouderijbedrijf van Jos van Stralen op nummer 8 verklaard. Bij de aanleg van de Molen Wech name lijk moest een buiging worden gemaakt van- Tekst en beeld: Ed Dekker Rechts: De uitstulping aan de zuidzijde van de Molenweg nabij de aansluiting met de Middenweg. Op deze plek, ook wel de molen kaai genoemd, stond een watermolen. De laatste molenaar op de ze plek was Pieter van Schagen, eind negen tiende eeuw. (foto Ed Dekker) De Molenweg anno 2005: geen molen te zien. (foto Ed Dekker)

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 46