ZESTIG JAAR GELEDEN WAS ER NAUWELIJKS HUISVUIL IN HEERHUGOWAARD Schillenboer speelde belangrijke rol bij verwerken van afval Onlangs was ik in de gelegenheid om een bezoek te brengen aan de huisvuilcentrale in Alkmaar. Na de re cente installatie van de vierde oven heeft de centrale nu een capaciteit van circa 600.000 ton afval per jaar. Een onvoorstelbare hoeveelheid huisvuil wordt hier op een milieuverantwoorde wijze verwerkt tot veelal bruikbare restproducten. Maar de verwerking van driehonderd ki lo huisvuil per inwoner in ons woongebied is nog niet zo erg oud. Hoe ging dat zestig jaar geleden? 60 jaar geleden hadden wij hoegenaamd geen huisvuil! Dat is haast onvoorstelbaar als je vandaag de rijen grijze en groene containers op de ophaaldag langs de weg ziet staan. Natuurlijk, direct na de oorlog was er ook huisvuil maar de hoeveelheden waren toen heel anders. Papierafval was er bijna niet. Huis aan huis bezorgde bla den kenden we nog niet. De reclame be stond uit een boekje met cadeaus tegen de tijd dat Sinterklaas in aantocht was en een boekje waaruitje de bloemen voor het voorjaar kon bestellen. De krant las je sa men met de buren en nadat hij gelezen was werd hij nog voor vele doeleinden gebruikt. Toiletpapier Zo deed de krant onder ander dienst om de planten voor de ramen tegen het felle zonlicht af te schermen. Ook werden ze over de pannen op het petroleumstel ge legd om daarmee de bovenwarmte vast te houden. De kwaliteit van het krantenpa pier was toen kennelijk minder goed dan tegenwoordig, want het deed nogal eens dienst op het toilet. Was er nog wat over, dan werd krantenpapier gebruikt bij het aanmaken van de kachel. Destijds een bij na dagelijkse bezigheid. Plastic, kunststof en balpennen waren toen nog onbekende zaken. Bij de kruide nier werden de gekochte artikelen in pa pieren zakken afgeleverd. 'Skilleboer' De aardappelschillen en het groente- en fruitafval werden bewaard. Eén of twee maal in de week kwam Willem Groot met zijn paard en wagen. Hij liep naar de ach terdeur en riep met luide stem: "de skille boer"! Blik was er wel, maar toch lang niet in die hoeveelheden zoals we dat vandaag de dag kennen. Bier of frisdrank was er niet in huis, laat staan blikjes bier of cola. Wij zijn groot geworden met limonadesiroop en dat is in vele gevallen aardig gelukt. Een typisch voorbeeld is ook de voeding van onze huisdieren. Staan de schappen in de supermarkt op het ogenblik vol met een keur aan soorten voeding voor hond en kat, vroeger bestond hun voedsel uit wat er van de maaltijd overbleef. Zij mochten de borden uitlikken en kregen een schoteltje melk of water toe. Buurtvuilnisbelt Toch bleef er kennelijk nog wat huisvuil over. Dat werd even buiten de directe woonomgeving neer gegooid en in brand gestoken. Ik woonde destijds aan de Tekst en beeld: Jan Swart De eerste vuilniswagen in Heerhugo-waard. Willem Groot en zijn vrouw Antonia Winkel uit de 4e Kil.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 44