41. zover dat ook 's avonds in het duister wa ter geschept werd en het was nog maar de vraag of die bollen het wel zouden halen en het volgend voorjaar in bloei zouden staan. Hongerwinter In de herfst zijn er uiteraard heel veel aardappelen geoogst die toen nog in grote kui len waren opge slagen. Om die reden was het nodig dat er eni ge bewaking moest zijn. De voedselschaarste bracht veel mensen op de been die met karren langs kwamen om alle mogelijke levensbehoeften te kopen. Niemand had zich uiteraard kunnen voor stellen welke drama's zich die winter, de Hongerwinter, zouden afspelen. De sa menleving was tot stilstand ge komen. Ook de Duitsers dachten alleen nog aan zichzelf. Voor onderduikers was nauwelijks nog belangstelling en op het land was weinig meer te doen. Met Wagenaar heb ik toen het moment gekozen dat ik verder in Warmenhuizen het einde van de oorlog zou afwachten. Eenmaal terug in mijn geboortedorp wa ren de hongertochten in volle gang. Ook thuis hadden wij allerlei tekorten die bij de familie Wagenaar nog niet bestonden. Daar waren nog altijd groenten en vlees in voorraad. In Heerhugowaard heb ik als kantoorman leren spitten, planten, plukken en zelfs een geit melken. Polder onder water Ondanks deze dramatische gebeurtenis ging het werk de dagen erna gewoon door. De kool stond immers nog op het land. Al snel ontdekten we dat het regen water in de pol der Heerhugowaard niet meer werd weggepompt. De reden hiervan was ons niet be kend. Misschien werd er geen elektriciteit meer aan het gemaal geleverd. Elke dag steeg het wa ter enkele centimeters. Toen de sloten ge heel vol waren, liep het water over de vel den. Wij hebben met laarzen aan, door de modder lopend, nog zoveel mogelijk kool geoogst. Totdat wij tenslotte met een klei ne schuit op een groot meer voerden en daarbij de rode kool zittend in het bootje afsne den, voor zover deze nog boven water stonden. In feite onbegonnen werk. Naast het oogsten van kool hadden we ook nog het probleem van een groot stuk land waar bloembollen wa ren geplant. We zijn daar met drie man zeker weken mee bezig geweest. Rond het bollenveld maakten we een dijkje met een pompplaats waar het water naar toe moest lopen. Met een soort hefboom met een emmer kon je het water ophijsen en over de dijk gooien. Er werd een pompschema gemaakt waarbij wij telkens om de beurt pompten. Naarmate het meer regende en meer water in ons 'poldertje' kwam, moest de pompcapaciteit worden opge voerd. Alles met de hand, want een ma chine bezaten wij niet. Het kwam zelfs Hoogwater winter 1944-'4 5 Gezien v.a. de Reigerhof richting't Kruis, rechts het huisje van A. Weel later E. Bleeke, nu het huis van fam. Harten Door brandstofschaars- te verdwenen in de oor log alle bomen langs de Middenweg in Heerhugowaard.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 43