BLIJFT IH HUIS GRSCHE VLIEGERS op straat door de politie kwamen nog wei nig voor. Toch was het van belang dat er in de boerderij een veilige schuilplaats kwam voor het geval we bezoek kregen van de Duitsers. In het uiterste geval had den wij een kleine schuur in de polder als vluchtplaats. Wanneer er geruchten waren dat er een razzia op handen was, gingen wij 's nachts naar ons schuurtje, onvind baar ergens in de polder. Pas als het sein veilig was, konden we terug. Wagenaar hing dan als teken een opengevouwen krant aan de schoorsteen bij de kassen. Die kon den we, als er geen ne vel was, van grote af stand zien. Luchtaanvallen Steeds vaker kwamen er Engelse vliegtuigen overvliegen. Dat waren meestal Spitfires en Hurricanes. Zij vlo gen altijd in groepjes van vier. Zij be stookten vaak treinen op de spoorlijn. Wij vluchtten dan achter de grote schoorsteen van de kasverwarming. Als je hier achter ging staan, stond je veilig voor de kogels die bij honderden in ons aardappelveld te rechtkwamen. Als de jagers omkeerden en weer vuurden, kon je aan de andere kant van de schoorsteen gaan staan. Wij had den bij het werk op het land er altijd aan dacht voor dat we in de buurt van de schoorsteen stonden. De beschietingen van de treinen maakten we vaak mee. Een hels spektakel wanneer dit alles op enkele tientallen meters boven je hoofd plaats vond. In zo'n situatie was er natuurlijk grote paniek onder de passagiers van de trein en op het station. Gelukkig doken de toestellen eerst één of twee keer over zon der te schieten. De passagiers konden dan nog vluchten, want het ging de Engelsen natuurlijk om de locomotief. Er zijn hier bij wel doden en gewonden gevallen. Zonder waarschuwing Een paar weken later doken plotseling weer een viertal Spitfires op. Zij gingen direct tot de aanval over, waarschijnlijk omdat nu op de laatste treinwagon af weergeschut stond. Wij waren toen in huis, maar nog nooit maakten wij een situatie mee waarin een vredige sfeer zo snel overging in een oorver- dovend lawaai van schietende vliegtuigen en het gebulder van afweergeschut. Wij doken op de grond achter muren terwijl de kogels boven door het dak gingen. In feite duurde het maar kort. Het waren een paar salvo's, maar iedereen was in paniek. Vooral toen wij ons realiseerden dat de baby van een dochter van vader Wagenaar nog boven in de wieg lag. Gelukkig bleef het kind ongedeerd. Wij begrepen sinds die dag dat onze boerderij zo vlakbij het station wel degelijk in de gevarenzone lag. Op de boerderij 'Bid en werk' - bid- Bommenwerpers op weg naar Duitsland Station Heerhugowaard, ges loopt in de jaren zestig. De foto is genomen vanaf de boerderij Stationsweg 67. Engelse vliegtuigen vielen dit station regel matig aan.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 40