HERINNERINGEN VAN ONDERDUIKER KLAAS VLAM AAN HEERHUGOWAARD "De geit stond doodleuk te mekkeren aan de rand van de bomkrater" Aan de Stationsweg, op de plaats van het parkeerterrein bij het station van Heerhugowaard, heeft indertijd een boerderij gestaan met de naam 'Bid en Werk'. Deze boe renplaats, Stationsweg 67, werd in 1918 verkocht aan Klaas Wagenaar (1877-1951), tuinder uit Broek op Langedijk. Klaas was gehuwd met Aafje Slot (1877-1967). Het echtpaar kreeg dertien kinderen. In 1944 staken de Duitsers als vergelding voor sabotage aan de spoorlijn de boerderij in brand. In 1948 verrees daar een nieuw huis dat in 1975 door de gemeente werd gesloopt om plaats te maken voor een parkeerterrein. Tijdens de oorlogsjaren zat Klaas Vlam uit Warmenhuizen ondergedoken bij de fami lie Wagenaar. Om aan de tewerkstelling in Duitsland te ontkomen, kwam Vlam in contact met de Heerhugowaarder Cor Wagenaar (1901-1945). Cor werkte voor de landelijke organisatie voor hulp aan on derduikers. Cor was getrouwd met Alie (Aaltje) Wagenaar, een dochter van Klaas Wagenaar van de boerderij aan de Stationsweg. Via hem kwam Klaas Vlam op de boerderij "Bid en Werk' terecht; dus bij de schoonouders van Cor Wagenaar. Klaas Vlam heeft zijn herinneringen op papier gezet. Uit zijn verhaal blijkt dat, be halve de ouders Klaas en Aafje, ook zoon Piet en zijn vrouw Clazien op de boerderij woonden. Hieronder volgt een verkorte versie van zijn herinneringen uit de oor logsjaren. men. Inmiddels was het voorjaar 1943 ge worden. Piet Wagenaar had een groot kas- senbedrijf met als hoofdproduct tomaten, maar ook spinazie en witlof. Op het land koolsoorten, bloembollen en aardappelen. Verder hadden zij twee koeien, drie paar den en enkele varkens, geiten, kippen en konijnen. Ik heb mij de gehele onderduik periode bezig gehouden met de verzor ging van de beesten, maar werkte ook mee op het land. Veel werk werd nog met de hand gedaan. Vooral dit laatste was ik niet gewend. De eerste tijd was niet ge makkelijk als je tot dan alleen op een kan toor hebt gewerkt. Voor het oogsten van de tomaten in de kas begonnen we al om vijf uur 's morgens.Vooral bij zonnig weer moest je rond tien uur het plukwerk ge daan hebben omdat het daarna te warm werd en je bijna omviel van de slaap. Wij plukten op zo'n morgen honderden kilo's die daarna nog moesten worden gesor teerd. Collega-onderduiker Enige tijd daarna heeft vader Klaas Wagenaar nog een onderduiker in huis ge nomen. Dat was Jan van Geest uit 's Gravezande. Zo werden wij collega onderduikers. Met de veiligheid als onder duiker viel het in de beginperiode wel mee. Het betekende niet dat ik met Jan zomaar vrij kon rondlopen. Aanhoudingen Van kantoor naar handar beid Ongeveer drie weken ben ik bij Cor Wagenaar gebleven en maakte kennis met zijn familie op de boerderij 'Bid en Werk'. Zijn zwager, Piet Wagenaar en zijn vrouw Clazien, hebben mij toen aangeboden bij hen op de boerderij te komen wer ken. Ik heb dit graag aangeno- Tekst Klaas Vlam Boerderij "Bid en Werk" van Wagenaar, Stationsweg 67. In 1944 door de Duitsers in brand gesto ken

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 39