36. Overhaalvereniging Amerswiel Waar deze overhaal precies heeft gelegen is niet bekend. De archiefstukken over de ze vereniging vertellen dat zij is opgericht in 1920. Burgemeester en wethouder van Heerhugowaard schrijven in dat jaar aan het provinciebestuur dat de overhaal in middels gereed is, maar dat met het in ge bruik nemen wordt gewacht op het maken van een brug in de Laanweg, waarvoor door het polderbestuur enige tijd geleden vergunning is gevraagd. Tot zolang die be doelde brug niet gereed was, kon alleen door een paar personen van deze overhaal gebruik worden gemaakt. De voorzitter van deze vereniging was de heer C. Verver uit de Noord. In een schrijven van 26 fe bruari 1930 is er sprake van zogenaamde 'controlegelden'. Het provinciebestuur vraagt daarover opheldering. Uit het ant woord blijkt dat dit gelden zijn, betaald door personen die buiten de binnenpolder Amerswiel wonen en geen lid zijn van de overhaalvereniging Amerswiel en toch ge bruik hebben gemaakt van de overhaal. Dat geld werd ontvangen door de sluis wachter van de Noord-Scharwouderpolder, welke sluiswachter dus de controle uitoe fende op de niet-leden. Daarom werd deze opbrengst 'controlegeld' genoemd. In 1925 verleende het provinciaal bestuur verlenging van de op 20 april 1921 ver leende 'concessie tot heffing van rechten voor het gebruik van de door de vereni ging in het zuidwesten van de polder Amerswiel gemaakte overhaal'. De polder Amerswiel is gelegen aan weerszijden van de Laanweg, ten noorden van de Noord-Scharwouderpolder. Het lag lager en de enige manier voor de tuinders daar om in de ringvaart van Heerhugowaard te komen was op dezelf de wijze als de tuinders van de Pannekeet, namelijk via de sluis van de Noord- Scharwouderpolder. Dan moesten ze wel de dijk van die Noord-Scharwouderpolder over. Ergens aan de zuidwestzijde van de binnenpolder Amerswiel op de dijk van de Noord-Scharwouderpolder heeft de overhaal Amerswiel gelegen. Vandaar voeren de schuiten naar de sluis van de Noord-Scharwouderpolder om via de Waarder ringvaart de veiling in Noord- Scharwoude te bereiken. De inkomsten van de vereniging bedroegen in 1921 f. 980 en in 1922 f. 1239 om vervolgens in 1923 te kelderen naar f. 799 en daarna langzaam te stijgen tot f. 1296 in 1929. Na dat jaar zijn er geen gegevens meer bekend van deze overhaalvereniging. Vermeldenswaard zijn nog de tarieven die in dat jaar werden gehanteerd: dertig cent voor een schuit van één ton, vijftig cent voor twee ton, 65 cent voor drie ton en 75 cent voor vier ton. In 1933 werd nog een verlenging voor driejaar van de concessie aangevraagd. Kaart van Heerhugowaard-noord. De gearceerde delen zijn druiplanden, oude landen binnen de pol der Heerhugowaard die nooit onder water heb ben gestaan. Bij de Noord-Scharwouder Polder lagen twee overhalen, die van Amerswiel in het noor den en die van de Pannekeet in het zuiden ter hoogte van de Hasselaarsweg. Bronnen: Regionaal Archief Alkmaar, archief gemeente Heerhugowaard, inv.nr. 50.1.1. Stukken betreffende de overhaal verenigingen Broekhorn en Amerswiel. Regionaal Archief Alkmaar, archiefpolder Heerhugowaard, inv.nr. 826/830. Overtoom Berkmeerdijk 1661-1662, 1700. Aten, D. (1995). "Als het gewelt comt... Politiek en economie in Holland benoorden het IJ. Beenakker, J.J.M. (1988). Van Rentersluze tot strijkmolen. De waterstaatsgeschiedenis en land schapsontwikkeling van de Schager- en Niedorperkoggen tot 1653. Belonje, J. (1929). De Heer-Hugowaard (1629 1929). Een geschiedenis van den polder Lambooij, H.Th.M. (1991). Een eeuw schipperen. De omstreden kanalisatie van West-Friesland. Schotten, T. (2000). Overhaal Pannekeet. Nieuwsbrief St. Den Huygen Dijck, mei 2000 Schuurman, P. (1934). Rustenburg. WFON 8, pag. 127-138. notewr Nieécspef r.>T: h erh:i iT UudJtarspfll .'i Veiling Noord-Scharwoude 0%erhaiiJ /aiil-Srlmrunmlrr Pulilrrï r:

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 38