35. in deze hoek van de Waard nog hun land hadden, maakten nog lang gebruik van de overhaal, ver nadat de Waardse tuinders hun producten per auto naar de veiling brachten. Eindjaren zestig werd de over haal gesloopt. Lange kloet De belangrijkste vaart richting de Broekhomer overhaal aan de Westdijk was de Molentocht, een oude vaart vanaf de Middenweg naar de Westerweg waar nu het restaurant De Zandhorst ligt. De bmg in de Westerweg ter hoogte van de boomgaard van De Geus, gaf toegang tot een kleine sluis die er nog ligt. Weliswaar buiten gebruik en de sluisdeuren zijn verdwenen, maar nog goed zicht baar vanaf de Westerweg. Vandaar voer men naar de Westdijk. De restanten van de overhaal, de be tonnen op- en afvoerbanen liggen er nog, evenals de brede sloot waar men met de schuit moest wachten om overgehaald te worden. De oude overhaal lag op de plaats waar nu de Broekhomer bmg ligt. De Klaas van de Molenburg lag noorde lijk daarvan. De oude overhaal lag eigen lijk verkeerd. De schuiten werden in zui delijke richting overgehaald, zodat je ver keerd in de ringvaart kwam en je daar moest draaien om in noordelijke richting naar de Broekersluis te varen. Vooral met de wind tegen was dat een lastige klus. Door de diepte van de ringvaart had je naast de gewone vaarboom (kloet) ook een extra lange bij je, anders haalde je de bodem niet. Met de kanalisatie eindjaren dertig verdween de Klaas van de Molenbmg en werd op de plaats van de overhaal de huidige bmg gebouwd. De overhaal verschoof naar het zuiden en werd toen meteen gekeerd, zodat de schuiten in de goede richting in de ring vaart konden worden overgehaald. Overhaal Pannekeet Ter hoogte van de dorpen Noord- en Zuid-Scharwoude lagen indertijd binnen de polder Heerhugowaard twee binnen- polders die tot de gemeente Langedijk be hoorden. Het was oud land dat in 1631 was binnengepolderd en dus hoger lag dan de omliggende Waardse gronden. Omdat ze een eigen waterpeil hadden, waren deze 'druiplanden' omringd door een dijkje. Het noordelijke stuk heette de Noord-Scharwouderpolder, het ten zuiden van de Hasselaarsweg gelegen deel de Zuid-Scharwouderpolder. Deze laatste was een afgesloten polder waar je met een schuit niet in of uit kon. De Noord- Scharwouderpolder had wel een eigen sluisje in de ringdijk, zodat je met een boot vanaf de ringvaart in deze polder kon komen. Het gebied tussen deze beide pol ders heette de binnenpolder 'Pannekeet'. Om nu van de lager gelegen polder Pannekeet met een schuit in de Noord- Scharwouderpolder te komen werd in 1924 een overhaal gebouwd op de dijk rond de Noord-Scharwouderpolder. Via deze overhaal konden de Waardse tuin ders in die polder komen en via het daar gelegen sluisje in de ringvaart om zo de in 1913 opgerichte groenteveiling in Noord- Scharwoude bereiken. Dan hoefden de tuinders aan de Hasselaarsweg niet hele maal naar het zuid om via de Broekhomer overhaal naar de Broekerveiling te gaan. Voorzitter en oprichter van de overhaal- vereniging Pannekeet was Arie Kooy van de boerderij Hasselaarsweg 22. Zijn over haal heeft dienst gedaan tot eindjaren veertig. De overhaal Pannekeet. Voorste rij vierde van links met pet en donker pak Hoogland, dan Piet Groen, Klaas Mooij, on bekend, Arie Kooij, Kees Broersen. Achter op de schuit met aard appelen, tweede van rechts Kees Molenaar.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 37