gevraagd om een overhaal aan te leggen op de ringdijk van de Heerhugowaard op de plaats waar nu de Broekhorner brug (de oude naam is Groenebrug) ligt, een metalen brug die uit 1941 dateert. Die concessie moest elke driejaar opnieuw aangevraagd worden. In 1918 was dat op naam van Jan Gootjes uit Heerhugowaard. De Broekhorner overhaal was een vereniging die geen winst mocht maken. Elke keer moest men een financieel verslag overleg gen en het gemeentebe stuur van Heerhugowaard moest aan Gedeputeerde Staten verklaren dat de overhaal in een dringende behoefte voorzag en er geen aanleiding was tot klachten. Alleen als je lid was kon je tegen betaling worden overgehaald. Bleek na een jaar dat de opbrengst hoger was dan de uitgaven, dan werd het teveel betaalde uitgekeerd aan de leden. De eer ste jaren draaide de overhaal met verlies. De tarieven bleken te laag. De eigenaren moesten driemaal meer betalen dan de ge bruikers ervan om uit te komen. Door de Eerste Wereldoorlog waren de benzine- kosten de pan uitgerezen en toen er geen benzine meer werd verstrekt, was men ge noodzaakt over te stappen op een elektro motor om de lier te bedienen. Een verho ging van het tarief per vaartuig was daar door onvermijdelijk. Lierbonnen In 1918 maakten 1692 vaartuigen gebruik van deze overhaal voor 25 cent en 3183 voor vijftig cent, afhankelijk van het ge wicht. Het loon van de machinist bedroeg 650 gulden per jaar en men had bijna 1600 gulden moeten uitgeven aan elektri sche stroom om de lier te bedienen. Van 4875 vaartuigen die in 1918 werden over gehaald steeg het gebruik van de Broekhorner over haal naar een top in 1925 van 8901 vaartuigen, om daarna geleidelijk te dalen. In 1926 was het loon van de machinist f.1032,- en was men overgegaan op een bonnensysteem. Na de oorlog in de jaren vijftig kostte het overhalen een gulden en kreeg je daarvoor lierbonnen die recht gaven op een teruggave als de vereniging winst had gemaakt. Die lierbonnen moest je dan bij Gootjes aan de Westdijk inleveren. Het lierhuisjes voor de bediener, aanvankelijk van hout gemaakt, werd later een stenen huisje met een piramidedak. De archieven vertellen niet wie degenen waren die de overhaal bedienden. Ouderen weten nog de namen van Wagenaar en Breggeman. Jac. Huibers zou de laatste zijn, maar die had er al lang geen dagtaak meer aan. Namen van bestuursleden die men nog herinnert zijn Kostelijk, De Geus, Schenk Gootjes en Pasterkamp. De overhaal is niet van de één op de andere dag buiten gebruik geraakt. Langedijker tuinders die De Broekhorner over haal aan de Westdijk. Op de dijk het houten lierhuisje. Een bon als bewijs van betaling van de over haal Broekhorn De Broekhorner over haal, nu met een ste nen lierhuis. ip-o-'io _i863 Betnutd 50 cent voor de Overhaal Broekhorn" p. o. De Commissie ISÖw ft Betaald 50 rent "Voor de Overhaal „Broekhorn" p.o. De Commissie

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 36